Banot Czesław

zasluzeni_73Czesław Banot (ur. 9 listopada 1952 r.) – piłkarz – bramkarz: Piasta Cieszyn, Odry Wodzisław Śląski.

W wieku 10 lat rozpoczął treningi w Piaście Cieszyn. W 1972 roku wraz z takimi piłkarzami jak: Machinko, Sikora, Matloch, Dziadurski, Janiszewski, Mięciel, A. Krupa, B.Kuczyński, Grycz, Tatuś i inni wywalczył awans klubu do III ligi. Od 1972 roku do 1976 roku bronił bramki Odry Wodzisław. Po odniesieniu kontuzji wrócił do bramki cieszyńskiego klubu, w którym do 1989 roku pełnił rolę zawodnika i szkoleniowca bramkarzy.

Z prowadzonej przez niego szkółki bramkarskiej wyszło wielu dobrych bramkarzy (Salachna, Glet, Bajger, Żyłka i inni). Wypadek na boisku w 1989 roku przerwał jego działalność sportowo – szkoleniową. Po wypadku i częściowym paraliżu kończyndolnych w ramach rehabilitacji zaczęła się przygoda z pływaniem. Od 1996 roku jako pływak niepełnosprawny ”STARTU” Bielsko Biała zdobył 56 medali Mistrzostw Polski.

Uczestnik Pucharu Świata w pływaniu niepełnosprawnych w Sheffield w Angli w 1996 roku, (5 miejsce – 50m dowolnym i 7 miejsce 100m dowolnym). Wychowanek trenera: A. Sztolera, J. Kasztury, J. Szołtyska. Obecnie współtwórca sukcesów sportowców niepełnosprawnych Cieszyna: P. Klimeczko, P. Cieślik, J. Rokicki - srebrny medalista z paraolimpiady w Atenach. Jako działacz nadal stara się pomagać i organizować działalność sportową miasta.