Jeleń Ireneusz

zasluzeni_72Ireneusz Jeleń (ur. 9 kwietnia 1981 w Cieszynie). Piłkarz Piasta Cieszyn, Beskidu Skoczów, Wisły Płock, AJ Auxerre, OSC Lille. Reprezentant kraju.

Od najmłodszych lat uganiał się za piłką na boisku szkolnym przy SP – 2. Od 10 roku życia, a było to w 1991 roku, zaczął uczęszczać na organizowane przez szkole podstawową nr 2 SKS. Tam pod okiem Mariana Tatusia, zaczął szlifować swoje umiejętności. Rok później, rozpoczął treningi w KS Piast Cieszyn a nieoszlifowanym diamentem zajął się śp. Józef Dziadurski.

Poczynając od najmłodszej grupy wiekowej – żaków, poprzez trampkarzy i juniorów, podnosił swoje umiejętności. W 1999 r. rozgrywany był w Cieszynie, Międzynarodowy Turniej Juniorów starszych, w którym to został królem strzelców. Kilka miesięcy później, zaliczył debiut w pierwszej drużynie Piasta, występującej w Lidze Okręgowej. W 2000 r., został zaproszony na testy do Górnika Zabrze. Zagrał tam kilka sparingów i tyle. - Nie czułem w zespole atmosfery.

Wiedziałem, że to nie jest jeszcze ten moment i wróciłem do Cieszyna. Utalentowanego młodzieńca zapamiętał jednak ówczesny szkoleniowiec zabrzan… Mieczysław Broniszewski. Dwa lata później, rozgrywany był na stadionie MOSiR w Cieszynie, mecz jubileuszowy z okazji25 – lecia Podokręgu Skoczów, a świetną partię rozegrał popularny „Jelonek”, strzelając 3 bramki. Kilka tygodni później, dostał powołanie do reprezentacji młodzieżowej, walczącej o olimpijskie paszporty - Ateny 2004. W kadrze występował dosyć regularnie, z niewielkimi przerwami, podczas których leczył przewlekłe urazy. Sezon 2001/02 spędził w drużynie Beskidu Skoczów, stając się od razu królem strzelców IV ligi.

W lipcu 2002 r., drużyna Wisły Płock z Mieczysław Broniszewskim, przebywała na obozie szkoleniowym w naszym regionie. Z tej też okazji, odbył się mecz sparingowy pomiędzy Wisłą aPodbeskidziem. W bielskiej drużynie wystąpił testowany Ireneusz Jeleń. Reakcja Mieczysława Broniszewskiego była natychmiastowa. Widać los tak chciał. Po otrzymaniu propozycji gry w Płocku wahałem się, ale po rozmowie z rodzicami postanowiłem skorzystać z szansy. Czułem, że będzie inaczej niż w Zabrzu.

Po przejściu do Płocka, stał się od razu ulubieńcem publiczności. W pierwszym sezonie występów w I lidze (2002/03) strzelił 8 goli w 26 meczach. W następnych kolejno 18 i 12 bramek. W międzyczasie dostać szansę występów w kadrze Reprezentacji Polski, uczestnik MŚ w Niemczech (2006). W latach 2006 – 2011 był zawodnikiem francuskiego klubu AJ Auxerre. Przy każdej okazji wpada do Cieszyna. Najbliżsi cieszą się z sukcesów. Ojciec Janusz, w przeszłości czołowy snajper cieszyńskiego Piasta, ma powody do dumy, że starszy syn poszedł w jego ślady.

W sezonie 20011/12 został zawodnikiem mistrza Francji OSC Lille.