Stanieczek Władysław

zasluzeni_20Władysław Stanieczek – trener siatkarski MKS Cieszyn i Piasta Cieszyn, działacz sportowy.

Od początku lat 50. przez następne dwadzieścia lat związany był ze sportem szkolnym. W międzyczasie był nauczycielem wychowania fizycznego w Technikum Mechaniczno – Elektrycznym. W roku 1953 był inicjatorem, a później organizatorem „Zrywu”, w którym działało aż 10 sekcji. W pięć lat później towarzyszył narodzinom Międzyszkolnego Klubu Sportowego, w którym był przez kilkanaście lat sekretarzem. Cały wolny czas poświęcił temu klubowi i pracy z młodzieżą. Jeszcze jako opiekun sekcji narciarskiej w „Zrywie”, wychował kilku świetnych zawodników między innymi: mistrza Polski – Jana Grebnia, braci Poloków, Wojnara, Makucha i Burego.

Od samego początku pracy w szkole, pasjonowała go siatkówka. Tej dyscyplinie pozostał wierny przez całe życie. Opiekował się siatkarzami MKS, którzy należeli do najlepszych w województwie. Zawodnicy z tej sekcji zasilali szeregi KS Cieszyn. Zresztą i w tym klubie Władysław Stanieczek był trenerem i opiekunem. Spod jego ręki wyszli tacy siatkarze jak: Suchoń, Heglasz, Bundarczuk, czy Dajka. Przez jakiś czas prowadził również żeńśką drużynę siatkówki w Piaście Cieszyn. Na początku lat 60. doprowadził ten zespół do II ligi państwowej – było to największe osiągnięcie cieszyńskiej siatkówki. Przez trzy sezony siatkarki występowały w II lidze.

Poza pracą w szkole i MKS, pełnił szereg funkcji społecznych. Był członkiem Zarządu Powiatowego SZS, wchodził w skład Prezydium Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki i do Komisji Sportu i Turystyki przy KP PZPR w Cieszynie. Ponadto był członkiem Zarządu Okręgowego SZS oraz działał w młodzieżowej Komisji Wyszkolenia Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach. Za swoją ofiarną i pełną poświęcenia pracę, otrzymał szereg wyróżnień: honorową odznakę „Za zasługi w sporcie szkolnym” – było to najwyższe odznaczenie, nadawane przez ZSZ, Brązową Odznakę im. Jana Krasickiego, oraz Srebne Odznaki: Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego” i „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej”.