Bogusław Sztoler – Trzy sezony, trzy awanse – (Zawodnik, trener w latach 1960 – 1988)

Byłem zawodnikiem sekcji piłki noznej w KS Piast Cieszyn. Od 1960 r. grałem w drużynie trampkarzy, a następnie jako junior w wieku 16 lat zadebiutowałem w drużynie seniorów. W latach 1971 – 73 odbywając służbę wojskową w Bielsku Białej, grałem w piłkę nożną w klubie Beskid Bielsko – Biała. W 1973 roku przez sześć miesięcy grałem w II – go ligowej Arce Gdynia, a następnie powróciłem do cieszynskiego klubu.

W piłkę nożną grałem w KS Piast i w KS Cieszyn do 1989 roku. Zakończyłem karierę piłkarską jako grający trener II – giej drużyny Piasta, uzyskując awans z Klasy C do Klasy B.

Jako trener piłki nożnej, karierę zacząłem w 1985 r. Trenowałem I – szą drużynę juniorów Piasta, występującą w Lidze Międzywojewódzkiej Juniorów. Osiągnięte wyniki z tą drużyną, są największym osiągnięciem drużyn młodziezowych w dziejach Cieszyna. W roku 1989, będąc trenerem II – giej drużyny, awansowaliśmy z Klasy C do B. Zaproponowano mi objęcie stanowiska trenera I – szej drużyny, Objąłem to stanowisko, by rozpocząć pasmo sukcesów piłkarzy KS Piast.

Po roku pracy awansowałem z drużyną z Klasy A do Ligi Okręgowej. Następny rok to miażdząca rywali przewaga piłkarzy z Cieszyna. Królując na fotelu lidera przez trzydzieści kolejek, osiągneliśmy upragniony awans do Ligi Międzywojewódzkiej (IV liga).

W następnym sezonie, jako beniaminek ligi, po rundzie jesiennej zajmowaliśmy wysoką, czwartą lokatę, co było moim i drużyny przezemnie prowadzonej ogromnym sukcesem. Na wiosnę znalazł się nowy sponsor (Jerzy Socholik) i po czterech meczach rundy rewanżowej zostałem zwolniony z funkcji trenera. Należy dodać, że drużyna prowadzona była wzorowo i przygotowywana do awansu do III ligi. Niestety tak się nie stało a drużyna przez kolejne trzy sezony plasowała się w dolnych miejscach tabeli, ratując się w ostatnich momentach przed degradacją.

Od 1966 roku do momentu rozwiązania sekcji byłem zawodnikiem sekcji hokeja na lodzie Piasta Cieszyn.

BOGUSŁAW SZTOLER