Tadeusz Zubek – Współpraca z trenerami – (Zawodnik, działacz w latach 1929 – 1975)

Moje zainteresowania sportem sięgają lat 1923 – 1931, kiedy to byłem uczniem ośmioletniego Gimnazjum Klasycznego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Już będąc w pierwszej klasie zainteresowałem się piłką nożną, oglądając treningi i mecze ówczesnego Piasta. Było to na małym boisku nad Bobrówką, w rejonie dzisiejszej Elektrowni. Okazało się jednak, że zaczęły pociągać mnie również inne dyscypliny, takie jak pływanie, lekkoatletyka, a nawet narciarstwo i piłka wodna, które z zapałem uprawiała cieszyńska młodzież. Był to przecież okres, w którym modne było uprawnianie kilku dyscyplin sportu.

Po maturze praca i studia w Krakowie. Tu również uprawiałem sport w ulubionej piłce nożnej i lekkiej atletyce – aż do 1936 roku. Następnie występowałem w barwach KS Strzelec jako bramkarz, głównie na boiskach powiatu cieszyńskiego i bielskiego. Okres II wojny światowej to przerwa w działalności Piasta, to okres walki o niepodległą Polskę. Jako oficer rezerwy brałem udział w kampanii wrześniowej 1939 roku w rejonie Nowego Sącza i południowej granicy ze Słowacją. 3 maja 1945 roku wróciłem razem z rodziną do Cieszyna.

Po przerwie wojennej na nowo, z zapałem zacząłem uprawiać sport, grając jako bramkarz reaktywowanego TS Piast, a także zawodnik nowo powstałej sekcji L.A.

Już w maju 1945 r. z polecenia ówczesnego burmistrza Cieszyna Jana Smotryckiegorozpocząłem również działalność społeczną w klubie wspólnie z długoletnim działaczemStanisławem Waszkowskim.

W latach 1945-1946 pełniłem funkcję wiceprezesa sportowego Klubu w latach 1946-47 zostałem prezesem. Działalność społeczna i czynne uprawianie sportu przynosiło mi wiele satysfakcji, bo ludzie garnęli się do Piasta.

Z tego okresu wypada przypomnieć nazwiska kilku zawodników takich jak: Brenner, Sitko, Stoły, Sztoler, Huczała, Bylica, Moskorz, Szkwara, Zaręba czy Janiszewski.

Mecze rozgrywano również w sąsiedniej Czechosłowacji z takimi drużynami jak TJ Trzyniec, Polonią Karwina, Slezską Ostrawa, Ostrawica Frydek-Mistek, Tatrą Koprzywnica. Trudno sobie przypomnieć wyniki tych spotkań, ale najważniejszy był w nich mój udział. Warto podkreślić, że w tym okresie Piast należał do najlepszych drużyn piłkarskich podokręgu PZPN w Bielsku.

W lekkiej atletyce największe sukcesy odniosłem w skoku o tyczce – zdobywając mistrzostwo Śląska (LZS-ów) oraz w rzucie młotem. Po okresie startów – przyszła kolej na działalność, jako kierownik sekcji L.A. w Piaście. Pokazało się w tym czasie wiele utalentowanych dziewcząt i chłopców. Wspomnieć należy tu: Zofię Słoboszowską(późniejszą znaną aktorkę), Helenę Lenartównę, Marię Gawlas, a także Rucką, Dudę i wiele innych. Do bardzo znanych na arenach sportowych naszego kraju należeli: Janusz Ratajczak, Jerzy Piskorczyk, Władysław Fedyczkowski, Nanke, Kłoda.

Działalność społeczną w latach 70. kontynuowałem w LZS Cieszynianka. Zaszczytem dla mnie, jako cieszyńskiego działacza (Piasta – Ogniwo) była współpraca na obozie Federacji „Ogniwo” z trenerami polskiej kadry narodowej: Gieruttą, Malakiem, Dudkiem. Sportowy życiorys i moją fascynację sportem uzupełnić wypada mi o krótki okres tworzenia i działania w sekcji siatkówki kobiet, która wywalczyła awans do II ligi państwowej.

W roku Jubileuszu 90-lecia Klubu przeżyłem mocno sukces i awans koszykarzy Piasta do II ligi oraz spadek piłkarzy do klasy okręgowej. Ale taki właśnie jest sport. Dlatego tak pasjonuje ludzi.