Michałek Mateusz

zasluzeni_71Mateusz Michałek (ur. 1975) – dżudoka Piasta Cieszyn, Czarnych Bytom, reprezentant kraju.

Gdy miał 18 lat posiadał w swojej kolekcji trzy złote i dwa srebrne medale mistrzostw Polski juniorów w dżudo. Wówczas to jego trener Jerzy Pilch wydał o nim taką opinię: Na treningach daje z siebie wszystko. Jest solidny i nad podziw wytrwały. Dużo dały mu obozy kadry, gdzie wyrobił technikę. Pamiętam jego pierwsze treningi, na które przyszedł po jednych z wakacji. Zapisał się wiosną ale kazałem mu przez lato podrosnąć.

Był najmniejszy i obrywał na matach ale wytrwał i ciężko pracując doszedł do wspaniałych wyników. Do cieszyńskiej sekcji dżudo trafił przez przypadek, gdyż najpierw grał w piłkę nożną. Koledzy z drużyny podwórkowej zapisali się któregoś razu na dżudo i jego też namówili. To było w czwartej klasie podstawowej. Na początku traktowałem wszystko jako zabawę, a przy okazji dostawałem w kość, gdyż byłem najmniejszy.

Nawet nie myślałem poważnie o startach czy wynikach. Przetrwałem najtrudniejsze okresy, zostałem i… stanąłem kilkanaście razy na pudle - wspomina Michałek. W 1993 r., gdy był już znanym dżudoką w Polsce, reporterowi „Głosu” powiedział: O zmianie klubu na razie nie myślę, gdyż najlepiej jest u siebie w domu, w Piaście. Nie chciałbym być jednym z wielu do robienia punktów. Trener Pilch zawsze mi powtarza: musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, a ja mam jeszcze trochę lat przed sobą i kiedyś dojrzeję do takiej decyzji.

W maju 1995 r., Michałek startuje w ogólnopolskim turnieju klasyfikacyjnym juniorów we Wrocławiu, wywalczając w wadze do 60 kg drugą pozycję. W grudniu 1996 r. start w mistrzostwach Polski seniorów w tej samej kategorii przyniósł przyniósł mu piąte miejsce. A ponieważ czuł się trochę niedoceniony przez macierzysty klub, Postanowił zmienić barwy klubowe, na Czarnych Bytom. W kwietniu następnego roku, już jako zawodnik Czarnych Bytom, wystartował w prestiżowym Międzynarodowym Turnieju Warszawskich seniorów, w którym uczestniczyło aż 26 ekip narodowych. W swej kategorii – do 60 kg, spisał się doskonale, wywalczając na macie brązowy krążek. Rok 1997 pokazał, iż decyzja zmiany klubu była właściwa. Liczący wówczas 22 lata Michałek wygrał w Gdańsku swoją wagę w lidze dżudo, wywalczył drugie miejsce w Igrzyskach Bałtyckich, a w listopadzie sięgnął z Czarnymi po tytuł drużynowego mistrza Polski.