Huta Bronisław

smallPicture9Bronisł‚aw Huta (14 kwietnia 1919 r. w Cieszynie, zm. 25 października 2011 r. w Cieszynie) – hokeista TS Piast Cieszyn, reprezentant Polski i Śląska.

Przed II Wojna Śšwiatową… grał‚ również w piłkę™ nożną… w I i II drużynie. Absolwent gimnazjum matematyczno – przyrodniczego na Placu Londzina i Wyżźszej Szkoł‚y Rolnictwa. Mieszkał‚ wspólnie z rodziną… na ul. Bobreckiej, skąd bardzo blisko był‚o na lodowisko nad Bobrówką. Wspólnie ze swoim serdecznym kolegą… Kurtem Schlauerem zapisał się™ do niemieckiego klubu hokejowego TEV. Po wojnie wystę™pował‚ w zespole Piasta Cieszyn. Wystąpił‚ w pamiętnym spotkaniu z Cracovią… w grudniu 1945 r. Był wyróżniającymcym sie zawodnikiem Piasta a później Ogniwa-Piast, którre zdobyło dwukrotnie tytuł‚ mistrza Polski Zrzeszenia Sportowego „Ogniwo”. Przez szereg lat był‚ kapitanem drużyny hokejowej. W 1947 r. zostaĹł‚ powołany na obóz treningowy kadry narodowej do Ostrawy, a w 1948 r. rozegrał‚ dwa spotkania w barwach Polski z drużynami Ol‚omuńca i Ostrawy.

Od 1949 do 1955 r. był reprezentantem Ślą…ska. Grał w pierwszym spotkaniu na nowo otwartym sztucznym lodowsku „Torkat” w Katowicach, przeciw reprezentacji Krakowa. Zrezygnowawszy z kariery zawodniczej, ukończył w Warszawie kurs instruktora hokeja na lodzie. Prowadził‚ drużynę™ mł‚odzieżową… Piasta w 1958 r. oraz hokeistów II – ligowego Jastrzę™bia. W 1959 r. został‚ wyróżniony Odznaką… Honorową… Polskiego Zwią…zku Hokeja na Lodzie. Był‚ też czł‚onkiem Akademickiego Zwią…zki Sportowego w Cieszynie. W barwach „Akademików” grał‚ w siatkówkę™ i koszykówkę™ oraz uprawiał‚ narciarstwo. W 1948 r. wywalczył‚ w Karpaczu wicemistrzostwo Polski AZS w slalomie narciarskim. W mistrzostwach Polski zajął‚ trzynaste miejsce w biegu zjazdowym.