Mazur Tadeusz

smallPicture19Tadeusz Mazur (ur. w 1941 r. w Cieszynie, zm. w 1992 r.) – pływak, maratończyk TS Piast Cieszyn, MKS Pałac Katowice i Poloni Bytom, trener pływacji Olimpi Poznań.

Wychowywał się w niepełnej rodzinie, w biedzie, można powiedzieć, że prawie usynowił go jego pierwszy trener Otton Widzik, w sekcji pływackiej Piasta Cieszyn. Mazur rozpoczął swoją piękną karierę sportową, a następnie kontynuował ją jako trener – wychowawca. Dobre wyniki uzyskiwał jako junior. W 1962 r. na pływalni w Janowie sięgnął po tytuł mistrza Śląska na dystansie 1.500 m. stylem dowolnym seniorów. Niestety, sekcję pływacką Piasta zawieszono, utalentowany Tadek „wylądował” w MKS Pałac Katowice, a następnie w Polonii Bytom, gdzie nie tylko pływał, lecz również grał w piłkę wodną. Należał w tym czasie do najlepszych krajowych pływaków na dystansie 1.500 m. stylelem dowolnym; wygrywał między z Gotfrydem Gremlowskim, Krystianem Langerem i Stanisławem Kędzią. Największe sukcesy sportowe osiągnął w pływaniu długodystansowym.

W latach 1967 – 68 wygrał maraton morski w Zatoce Gdańskiej. W 1969 r. został rekordzistą jednej z tras na kanale La Manche, a w rok później wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w pływaniu długodystansowym w Windermere (Anglia). Ponato 3 – krotnie wygrał maraton „Wpław przez Kiekrz”, każdorazowo poprawiając rekord trasy. Po ukończeniu studiów na AWF w Poznaniu, Tadeusz Mazur zaczął parać się trenerką. W Olimpii Poznań pracował przede wszystkim z młodzieżą, wychowując tysiące adeptów pływania. Był pierwszym trenerem rekordzisty świata w wyścigu na 400 m. kraulem i olimpijczyka, Artura Wojdata. Kierował też sekcją pływania długodystansowego, do którego zachęcił również swoich synów: Krystiana, Daniela i Sebastiana. Z młodymi maratończykami jeździł po całej Europie i cieszył się, gdy odnosili sukcesy w Lozannie, Baccoli czy na zawodach w Holandii. W plebiscycie „Exspressu Poznańskiego” wybrano go trenerem roku. Snuł plany na przyszłość, między innymi związanae z organizowaniem zawodów pływackich „Masters”. Tadeusz Mazur pozostawił trwały ślad w historii polskiego pływania.