Ściagaj Henryk

smallPicture21Henryk Ścigaj (ur. 13 maja 1942 r. w Cieszynie) - zawodnik sekcji tenisa stołowego KS Stal Cieszyn, mistrz Polski juniorów 1959r.

Nie od razu związał się się z tenisem stołowym. Początkowo grał w piłkę nożną w Stali Cieszyn występujc w drużynach trampkarzy, juniorów i seniorów. W wolnych chwilach grywał w ping ponga. Za namową Rudolfa Szymika zdecydował się powiesić piłkarskie buty na przysłowiowym kołku. Bez reszty oddał się tenisowi. Karierę zrobił błyskawicznie. Po krótkim okresie treningów, zdobył tytuł mistrza Śląska juniorów. Największy sukces odniósł w kwietniu 1959 r., kiedy to w Stalowej Woli wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów. Na tym samym turnieju, wspólnie z Gańszczykiem ze Startu Chorzów, sięgnął po srebrny medal. Rok później w Poznaniu wywalczył tytuł wicemistrza Polski juniorów. W czerwcu 1961 r. przyczynił się do zdobycia przez drużynę Stali Cieszyn drugiego miejsca w pucharze śląskiego OZTS, a w rok później do zdobycia mistrzostwa I ligi Śląskiej.

Na liście najlepszych seniorów Śląska długo plasował się na trzeciej pozycji. Henryk Ścigaj wchodził także w skład kadry narodowej. Ze zmiennym szczęściem grał na stołach Czechosłowacji, NRD, RFN i na Węgrzech. Reprezentował również Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbyły się w rumuńskiej miejscowości Konstanca w 1959 r. zajmując drużynowo piąte miejsce. Zdobył także czterokrotnie tytuł najlepszego pingpongisty powiatu cieszyńskiego. Był talentem, który jak się wydaje, nie został w pełni wykorzystany. Pod koniec lat 60 zakończył czynną karierę sportową w kraju. W 1975 r. w plebiscycie Naszej Trybuny na Najlepszego Sportowca Celmy w XXX – leciu Polski Ludowej zajął piąte miejsce. Początkiem lat `80 ubiegłego wieku wyjechał z rodziną do Niemieckiej Republice Federalnej Niemiec i tam kontynuował przygodę z tenisem grając i szkoląc młodzież w miejscowym klubie.