Czuma Bronisław

zasluzeni_3Bronisław Czuma (ur. się 14 września 1918 r. w Niepołomicach, zm. 19 czerwca 1976 r. w Cieszynie) - działacz społeczno – polityczny, dyrektor Celmy, prezes honorowy KS Stal Cieszyn.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Czechowicach i Krakowie, a do gimnazjum – w Krakowie. Maturował natomiast w Chrzanowie. Po smierci ojca w 1937 r. nie mógł podjąć zamierzonych studiów, bo musiał przejąć ciężar urzymania rodziny. Początkowo pracował jako jako urzędnik w gminie Czechowicach, później w Ubezpieczalni Społecznej w Bielsku. Przez okres okupacji pracował jako robotnik w Bawarii, Bielsku i Czechowicach – Dziedzicach. Od 1948 – do 1949 pracował w Centralnym Zakładzie Przemysłu Elektrotechniki w Warszawie jako dyrektor socjalny; od 15 września 1949 r. do 1975 w Zakładach Elektromechanicznych „Celma” w Cieszynie, z czego wiele lat jako dyrektor naczelny.

W latach 1959 – 1969 był honorowym prezesem Stali Cieszyn. Dynamiczny rozwój zakładu nastąpił za jego kierownictwa. To on był inicjatorem nowatorskiego pomysłu jak na ówczesne czasy – wyjazdów na przedsezonowe zgrupowania.Pod koniec lat 60. obydwa cieszyńskie kluby przeżywały dość duży regres. Chcąc wzmocnić organizacyjnie sport w Cieszynie, wyszedł z nowatorską inicjatywą. Jego koncepcja przewidywała połączenie obu klubów w jeden organ. Jego decyzja miała ogromne znaczenie dla kibiców nie tylko w tamtych czasach ale i dla przyszłych pokoleń. Bowiem w momencie fuzji - TS Piasta i KS Stal w 1969 r. – już nigdy więcej nie było miejskich derbów na które z wielkim utęsknieniem oczekiwali cieszyńscy kibice Piasta i Stali.

Poza pracą zawodową pełnił Bronisław Czuma szereg finkcji społecznych w różnych instancjach administracyjnych, partyjnych i stowarzyszeniach. Między innymi był członkiem Egzekutywy Komendy Powiatowej, potem Miejskiego PZPR w Cieszynie, zastępcą przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Udzielał się w ZBoWiD, ORMO, PCK, TPPR i Towarzystwie Krzewienia Kultury Świeckiej.