Gomola Jan

zasluzeni_19Jan Gomola (ur. 5 sierpnia 1940 r. w Ustroniu) – bramkarz Górnika Zabrze, trener bramkarzy reprezentacji Polski, Beskidu Skoczów i KS Piast Cieszyn.

Osiem razy grał w reprezentacji Polski. Bardzo dobry bramkarz, który pięciokrotnie zdobył z drużyną Górnika Zabrze mistrzostwo kraju (1965, 66, 67, 71, 72) oraz dwukrotnie Puchar Polski. Ponadto z Atleticowywalczył wicemistrzostwo Meksyku. Gomola przyjechał do Meksyku 2 lipca 1974 r., a dziesięć dni później zadebiutował w spotkaniu z Vera Cruz w obecności 60 tysięcy widzów. Grał także w obecności 120 tysięcy na stadionie Estadio Azteca, przeciw piłkarzom Guadalajary. Po zakończeniu kariery Gomola miał zostać asystentem Bory Milutinowicza w zespole Universitad de Mexico. Wrócił jednak do Ustronia. Poświęcił się trenerce. Początkowo zajmował się piłkarzami Czantori Ustroń – Nierodzim.

W latach 1982 – 86 wraz z Antonim Niedobą trenował III – ligowy Beskid Skoczów. Wyszkoliłem bramkarzy. Moim wychowankiem jest Andrzej Heller, który grał w I – ligowej Jagiellonii – mówi Gomola. Potem w latach 1987 – 91 prowadził jedenastkę Morcinka Kaczyce. Drużyna awansowała do ligi okręgowej. W sezonie 1991 – 92 był trenerem bramkarzy KS Piast Cieszyn. W następnych latach, aż do 1996 roku, szkolił piłkarzy Beskidy Brenna. Następnie trenował piłkarzy Olzy Pogwizdów, bramkarzy Beskidu Skoczów a od września 1999 r. prowadził zajęcia z bramkarzami macierzystego klubu – Kuźni InżBud Ustroń. Jego wychowankiem jest Marek Matuszek, który bronił bramki Ruchu Chorzów.