Janiszewski Adam

zasluzeni_18Adam Janiszewski (ur. ?, zm. ?) – zawodnik i trener KS Piast Cieszyn, BBTS Bielsko – Biała.

Z Cieszynem związał się już w roku 1946. W tym bowiem czasie, Piast organizował wielkanocny turniej piłkarski, na który zaproszono: Polonię KarwinęRymer Radlin oraz Pogórze Kraków. Przez przypadek zagrał w drużynie krakowskiej i dzięki temu przypadkowi znalazł się nad Olzą. W czasie turnieju nabawił się przewlekłej grypy i musiał poddać się hospitalizacji. Leżącego w Szpitalu Śląskim – Janiszewskiego, odwiedzili wówczas działacze Piasta: prezes klubu - Władysław Olearczyk oraz kierownik drużyny - Paweł Skubina.

Za ich namową zgodził się grać w zespole Piasta, a zmiana ta nie sprawiała większego problemu, gdyż po powrocie do kraju, nie był jeszcze formalnie związany z żadnym klubem. Jednakże jego pobyt w Cieszynie nie trwał długo. Po paru miesiącach przeniósł się do Bielska, by tam bronić barw BBTS. Przez kolejnych kilka lat, należał do najlepszych piłkarzy bielskiego klubu. Groźna kontuzja, jakiej nabawił się podczas meczu w Janowie, wyeliminowała go w 1953 r. z czynnego uprawiania sportu.

Postanowił się zająć trenerstwem, debiutując w tej roli w Budowlanych Bielsko. Kolejnym etapem jego kariery trenerskiej, był w 1956 r. Piast Cieszyn, który przeżywał głęboki kryzys. Janiszewski ukształtował drużynę i w sezonie 1955 wywalczył z cieszyńską drużyną awans do Klasy A. W następnym sezonie – 1958, drużyna Piasta, przez niego prowadzona zajęła drugie miejsce w Klasie A. Niestety na skutek poróżnienia z jednym z wpływowych działaczy klubu, zmuszony został do rezygnacji z dalszej pracy w klubie.

Po odejściu z Piasta, kolejnymi klubami w których Adam Janiszewski trenował były: Stal Cieszyn oraz Cukrownik Chybie. W obu klubach wykazywał się rzetelnie wykonywaną pracą, uczył dobrego, piłkarskiego rzemiosła. Szczególny zauważalny był postęp Cukrownika Chybie, który stał się silnym zespołem Klasy A Podokręgu Bielsko – Cieszyn. Na przełomie lat `80 i `90 trenował drużyny młodzieżowe w cieszyńskim klubie.