Strona główna - Felietony


Felietony - Bronisław Huta - ikona cieszyńskiego hokeja

  Bronisław Huta - hokeista Piasta, reprezentant kraju i reprezentacji Śląską. Przed II Wojna Światową grał również w piłkę nożną w I i II drużynie. Urodził się 14 marca 1919 r. w Cieszynie. Absolwent gimnazjum matematyczno - przyrodniczego na Placu Londzina i Wyższej Szkoły Rolnictwa. Mieszkał wspólnie z rodziną na ul. Bobreckiej, skąd bardzo blisko było na lodowisko nad Bobrówka. Wspólnie ze swoim serdecznym kolegą Kurtem Schlauerem zapisał się do niemieckiego klubu hokejowego TEV.

  W czasie wojny został wcielony do niemieckiego wojska wspołnie z Kurtem Schlauerem. Jego przyjaciel zdezerterował jednak z wojska i wyjechał do Grecji żeniąc się z greczynką.

  Bronisław Huta ostatnie dni wojny spędził w Dreźnie, by któregoś dnia wsiąść na rower i wrócić na nim do Mostów w ówczesnej Czechosłowacji. W tejze miejscowości spędził kilka dni, goszcząc u swojej rodziny. Nie mógł wrócić do swojego domu, bowiem represje z powodu służby w wojsku niemieckim dotknęły jego matkę i rodzeństwo. Jego mieszkanie na Starym Targu zajął prokurator a matka z siostrą została uwięziona.

  W niedługim czasie Bronisław Huta został złapany na moście granicznym przez UB. Był więziony w piwnicach zamku w Cieszynie, Ostrawie, Oświecimiu oraz w Czelalbińsku (ZSRR).

  Warto nadmienić, że trasę z obozu w Ostrawie do Oświęcimia przebył wspólnie z innymi więźniami politycznymi pieszo.

  Po powrocie z Czelabińska (spędził w tym obozie okres od maja do listopada 1945 r.) przez blisko rok mieszkał u babci. Po wypuszczeniu jego rodziny z więzienia, służby UB zwróciły jemu zajmowane dotąd mieszkanie.

  15 grudnia 1945 r. wystąpił w pamiętnym spotkaniu z Cracovią w grudniu 1945 r. Był wyróżniającym sie zawodnikiem Piasta a później Ogniwa (Piast), które zdobyło dwukrotnie tytuł mistrza Polski Zrzeszenia Sportowego "Ogniwo". Przez szereg lat był kapitanem drużyny hokejowej. W 1947 r. został powołany na obóz treningowy kadry narodowej do Ostrawy, a w 1948 r. rozegrał dwa spotkania w barwach Polski z drużynami Ołomuńca i Ostrawy. Od 1949 do 1955 r. był reprezentantem Śląska. Grał w pierwszym spotkaniu na nowo otwartym sztucznym lodowsku "Torkat" w Katowicach, przeciw reprezentacji Krakowa.

Bronisław Huta - 1948 r.

  W 1948 r. wywalczył w Karpaczu wicemistrzostwo Polski AZS w slalomie narciarskim. W mistrzostwach Polski zajął trzynaste miejsce w biegu zjazdowym.

Karpacz - 1948
Akademickie mistrzostwa Polski w slalomie narciarskim.

  Zrezygnowawszy z kariery zawodniczej, ukończył w Warszawie kurs instruktora hokeja na lodzie. Prowadził drużynę młodzieżową Piasta w 1958r. oraz hokeistów II - ligowego Jastrzębia.

Juniorzy Piasta Cieszyn - 1958
Pierwszy z lewej - Bronisłwa Huta, trener cieszyńskiej młodzieży

  W 1959 r. został wyróżnony Odznaką Honorową Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Był też członkiem Akademickiego Związki Sportowego w Cieszynie. W barwach "Akademików" grał w siatkówkę i koszykówkę oraz uprawiał narciarstwo.

70 - lecie KS Piast Cieszyn
Od lewej: Wiesław Wolfgang Lazar, Zygmunt Nowotarski, Władysław Babiński, Bronisław Huta, Tadeusz Hanzlik.

  Całe swoje życie zawodowe spędził w PZGS jako kierownik działu rolniczego oraz w Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Goleszowie.

DAWID PARUZEL

Kalendarz
Grudzien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:2086 gości.
Dzisiaj (2024-12-21) stronę odwiedziło: 1533 gości.
Wczoraj (2024-12-20) stronę odwiedziło: 476 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony