1945 – 1950

  Sekcja piłkarska powstała tuż po reaktywowaniu TS Piast, pod koniec maja 1945. Jej członkami zostali głównie przedwojenni piłkarze. W tym okresie w zespole Piasta grali:Edward Niedoba, Tadeusz Zubek, Buchta, Adam Janiszewski, Ziętek, Alojzy Sitko, Rudolf Brener, Jureczek, Szwarc, Jerzy Słaboszewski, Tadeusz Gaiger, Kubaczka, Głąbik, Stoły, Łabędź, Roman Jursza, Kohut, Kupczok, Antoni Sztoler, Brener, Karaś, Burliga, Haratyk, Połednik, Szkwara, Lanc, Franciszek Zaręba, Grendziak, Wojnar, Francieszek Huczała Bolesław Bylica.

  W połowie 1946 zespół Piasta, który trenował Alojzy Sitko, rozpoczął rozgrywki mistrzowskie w klasie B. Przeciwnikami były zespoły piłkarskie Skoczowa, Ustronia, Czechowic i Bielska. Po roku drużyna wywalczyła awans do klasy A. Trzon zespołu klasy B tworzyli: Brener, Zubek, Huczała, Kubaczka, Janiszewski, Łabędź, Wojnar, Burliga, Sztoler Sitko.

  W 1949 jedenastka Piasta zdobyła mistrzostwo klasy A podokręgu Bielsko – Cieszyn. W rok później Ogniwo występowało w ślaskiej lidze, przystępując do finałowych rozgrywek o awans do II ligi. Za przeciwników miał: Dębińsko Radlin, Górnik 09 Mysłowice oraz Ruch Radzionków. Nasza drużyna w tych rozgrywkach spisywała się całkiem nieźle, zwyciężając mysłowiczan i radlinian. Ogniwo potknął się na ostatniej przeszkodzie – Ruchu Radzionków. Przegrywając z tym zespołem na własnym boisku. Fatalny dzień miał bramkarz Piasta – Niedoba, puszczając bardzo łatwe strzały. Ruch Radzionków w tych rozgrywkach zajął pierwsze miejsce. Ogniwo Cieszyn był bliski historycznego awansu do II ligi. Gdyby go uzyskał mógłby śmiało ukształtować pozycję cieszyńskiego piłkarstwa nie tylko w regionie ale również w skali kraju.

  Skład cieszyńskiego Ogniwa, będącego o krok od awansu do II ligi: Niedoba, Brenner, Kubaczka, Sitko, Sztoler, Stoły, Łabędź, Połednik, Wojnar, Bylica, Podkanowicz, Chmiel.

  Po zakończeniu sezonu z drużyny odeszli Stoły, Połednik i Podkanowicz do Wałbrzycha, a do cieszyńskiej Stali – Sitko. Zrezygnował z gry również bramkarz Niedoba, po żenującym występie w ostatnim meczu barażowym z Ruchem Radzionków.

52_7

Mistrz Sceny Polskiej – Ludwik Solski wsród piłkarzy Ogniwa – przyjmuje prezes Grzeganek.