Hokej na trawie

  Początek tej dyscypliny sięga 1949 r. kiedy to przy ZS Ogniwo (Piast) utworzono coś w rodzaju „poligonu treningowego” dla hokeistów na lodzie. W spopularyzowaniu nowej dyscypliny pomógł działacz PZHT w Poznaniu Józef Wojtysiak. Dnia 20 maja 1949 r. odbyło się zebranie założycielskie. Funkcję kierownika powierzono Stanisławowi Waszkowskiemu, a sekretarzem został Józef Dybała.

  Pierwsze spotkanie towarzyskie rozegrał młody zespół Ogniwa 25 listopada 1949 r. z wicemistrzem Śląska, Stalą Gliwice, ulegając jej 0:2. Kronikarz sekcji zanotował, że było to wyrównane spotkanie, a o porażce zdecydował brak rutyny i ogrania. W 1949 r. Ogniwo doznało jeszcze porażki ze Stalą Siemianowice 0:3 (2 X), ale wkrótce pokonałoBudowlanych Bielsko 4:0 i 6:0 oraz Stal Gliwice 3:0.

ZS Ogniwo (Piast) Cieszyn – 1950

hokej_na_trawie_1

Stoją od lewej: Henryk Nyber, Gustaw Śliwka, Karol Gaś, Tadeusz Socholik, Zbigniew Gawlikowski, Józef Szymaniak, Zbigniew Urbański. Fot. Kazimierz Raszka

  Osiągnięte wyniki pozwoliły zgłosić Ogniwo do rozgrywek o mistrzostwo Ligi PZHT. Podstawowy trzon tworzyli: Józef Szymaniak, Tadeusz Socholik, Józef Dybała, Gustaw Śliwka, Antoni Gawlikow­ski, Edward Kolbusz, Eugeniusz Pieczka, Zbigniew Gil, Karol Gaś, Henryk Nyber, Alojzy Jarco, Zbigniew Urbański iTadeusz Szczuścik.

  Pierwszym przeciwnikiem Ogniwa byli w I lidze laskarze Budowlanych Bielsko. Spotkanie (26 III 1950 r.) zakończyło się porażką 1:3, rewanżowe również 1:2. W następnych spotkaniach uzyskano wyniki: ze Stalą Gliwice 0:0 i 2:0, Wartą Poznań 0:1 i 0:3,Chrobrym Gniezno 0:2 i 0:3, Stalą Poznań 0:4 i 1:0, Stellą Gniezno 0:8 i 0:3,Włókniarzem Poznań 0:3 i 2:0, Związkowcem Środa 1:6 i 0:3 oraz Kolejarzem Gniezno 0:6 i 3:0. Ogniwo zajęło w rozgrywkach 10 miejsce i zostało zdegradowane do klasy wojewódzkiej.

  W 1951 r. cieszyński zespół zdobył w ośmiu spotkaniach rozgrywek wojewódzkich 7 pkt. (stosunek bramek 10:9) i zajął trzecią pozycję. Drużyna juniorów została sklasyfikowana na drugim miejscu.

  W 1952 r. odbyło się walne zebranie Sekcji Hokeja na Trawie przy Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej w Katowicach. W skład Zarządu weszli m. in.: S. Waszkowski, Z. Gil, T. Socholik i J. Szymaniak. Do kadry Śląska powołano Jana iZbigniewa Gilów oraz bramkarza Tadeusza Szuścika. Sekcja posiadała dwóch instruktorów (J. Dybała, Z. Gil) oraz trzech sędziów – kandydatów (A. Gawlikowski, J. Szymaniak i T.Szuscik). W późniejszym okresie kurs instruktorski ukończyli: Jan i Edward Legierski.

ZS Ogniwo (Piast) Cieszyn – 1952

hokej_na_trawie_2

  W 1952 r. odbyły się także rozgrywki o puchar WKKF Katowice. Puchar przechodni zdobyło Ogniwo, pokonując w decydujących meczach AZS Katowice 4:0 i Stal Sosnowiec 4:1. Ogniwo reprezentowało woj. katowickie w Pucharze Polski.

  W 1953 r. juniorzy w mistrzostwach Śląska zajęli drugie miejsce, natomiast zespół seniorów uplasował się w rozgrywkach klasy wojewódzkiej na miejscu czwartym. W pucharze WKKF Ogniwo pokonało Stal II Sosnowiec 2:0 i Kolejarza Bielsko 6:2. W dalszych spotkaniach zespół nie uczestniczył, gdyż zabrakło środków na finansowanie meczów wyjazdowych.

  W 1954 r. Ogniwo wywalczyło tytuł wicemistrza Śląska, który upoważniał do gier o wejście do I ligi. W finale pokonali AZS Warszawę 1:0, zremisowali ze Spójnią Bydgoszcz 1:1 oraz przegrali z Gwardią Przemyśl 0:3 i Kolejarzem Poznań 1:2. Ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Trzon zespołu tworzyli: J. Gil, Tadeusz Buzek, Józef Hałtas, E. Legierski, J. Dybała, Władysław Biosk, Tadeusz Szczurek, Leopold Filipek, T. Socholik, Władysław Morawiec T. Szuścik.

  Dnia 8 maja 1954 r. zakończył się we Wrocławiu pierwszy w historii polskiego hokeja ziemnego kurs trenerski. Ukończył go m. m. Zbigniew Gil.

  Nastąpiło poważne osłabienie drużyny, gdyż wielu zawodników zostało studentami. A. Gawlikowski Paweł Hutny zasilili AZS Warszawę, T. Szuścik - AZS Katowice, E. Kolbusz - AZS Szczecin, J. Gil Z. Gil - AZS Częstochowę, a T. Socholik grał w barwach akademików z Krakowa, a później pełnił funkcję kierownika Sekcji Hokeja na Trawie przy krakowskim WKKF. Przez 28 lat był prezesem Okręgowego ZHT w Katowicach. Wchodził też w skład światowej Federacji Hokeja na Trawie FIH, gdzie pełnił funkcję wiceprezydenta oraz do władz Europejskiej Federacji FEH. Był też prezesem Polskiego Związku Hokeja na Trawie (1988 – 1991).

  W grudniu 1954 r. Ogniwo zmieniło nazwę na Zrzeszenie Sportowe Sparta Cieszyn. Kierownikiem sekcji, która liczyła 35 czynnych zawodników, został Józef Dybała. Kadrę zespół tworzyli: J. Dybała (kapitan), Ozga, Edward Klimczak, T. Szczurek, J. Gil, Ryszard Studencki, Hinczyca, H. i J. Jakubowscy, Leopold Filipek, T. Buzek, Zdzisław Bogdanowicz. W rozgrywkach o wejście do I ligi (grupa południowa) Sparta Cieszyn pokonała m.in. AZS Częstochowę, Unię Pionki, Stal Sosnowiec AZS Kraków. Doznała porażek z Górnikiem Siemianowice Kolejarzem Bielsko, a dwukrotnie zremisowała z Piastem Gliwice. I liga ponownie się oddaliła od laskarzy Sparty. Sparta grała również w Pucharze Polski. Pokonała Górnika Siemianowice 2:1, Piasta Gliwice 3:0 (w.o.), przegrała z AZS Częstochowa 0:2 z Siemianowiczanką 0:8 i odpadła z dalszych gier.

  Mistrzostwa Śląska juniorów odbyły się w Raciborzu. Zwyciężyła Siemianowiczanka, a młodzi laskarze Sparty zajęli drugie miejsce.

  W 1956 r., w wyniku przeprowadzonej zmiany dotychczasowej struktury organizacyjnej polskiego sportu umożliwiono klubom przywrócenie tradycyjnych nazw. Zmieniono szyld na Towarzystwo Sportowe Piast Cieszyn. Zabrakło jednak środków na dalszą działalność. Sekcja Hokeja na Trawie została rozwiązana. Trudno było wówczas przewidzieć, na jak długo.

  Sekcję Hokeja na Trawie reaktywowano podczas walnego zebrania Piasta w 1958 r. Opiekunem został Stanisław Waszkowski, kierowniem Józef Hatłas, a trenerem Józef Dybała. Odbyło się również zebranie Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Trawie. Funkcję prezesa powierzono zawodnikowi Ogniwa Cieszyn Tadeuszowi Socholikowi, a członkiem został m.in. Stanisław Waszkowski.

  W pierwszym meczu mistrzowskim w klasie wojewódzkiej Piast pokonał groźny zespół Beskidu Bielsko 2:1. Dnia 19 października odbyły się w Katowicach spotkania o wejście do II ligi. Laskarze Piasta wywalczyli awans. Trzon zespołu tworzyli: Tadeusz Kisiała, Józef Dybała, E. Klimczak, Edward Legierski, Józef Hatłas, Zdzisław Bogdanowicz, Ryszard Jakubowski, Józef Staniczek, Wiesław Gabzdyl, R. Studencki, Bronisław Tomczak, Zygmunt Zych.

  W 1959 r. sekcja obchodziła dziesięciolecie. W skład Zarządu weszli: S. Waszkowski - opiekun, B. Tomczak - kierownik, Z. Bogdanowicz - sekretarz, Jan Gil - kapitan orazJ. Staniczek - instruktor.

  W roku jubileuszowym 10-lecia laskarze „Piasta” zajęli czwarte miejsce w rozgrywkach II ligi, za Piastem Gliwice, Iskrą Siemianowice Stalą Sosnowiec.

TS Piast Cieszyn – 1967

hokej_na_trawie_3

Stoją od lewej: Andrzej Kania, Gerard Ferfecki, E. Adamczyk, Richczajt, Byrtus, Franciszek Raszka, Piotr Duraj. Klęczą: Jan Buzek, Zbigniew Guziur, Zbigniew Duraj, Kołodziej i Józef Migdał. Reprodukcja Sebastian Raszka

  W 1960 r. kierownikiem został S. Waszkowski, trener Zbigniew Gil a kapitanem Jan Gil. Zespól zajął w rozgrywkach ósme miejsce. Cieszyn był organizatorem (23 października) meczu Budapeszt – Śląsk. W zwycięskiej reprezentacji Śląska grał Jan Gil. W 1962 r. zespół grał w składzie: Janusz Hulbój, Z. Zych, Józef Migdał, Franciszek Raszka, Gerard Ferfecki, Wilhelm Socholik, Stefan Szczechowiak, J. Gil, Mieczysław Łyżbicki, Henryk Jakubowski, Jan Buzek. Po rundzie jesiennej Piast zajmował pierwsze miejsce w tabeli. Niestety, w rundzie rewanżowej „zieloni” hokeiści z Cieszyna doznali niespodziewanych porażek i zajęli w rozgrywkach drugie miejsce.

  W 1961 r. trenerem został Edward Legierski. Drużyna grała dobrze, plasując się w czołówce. Od 1965 r. uczestniczyła również w rozgrywkach halowych o mistrzostwo Śląska nie odnosząc jednak sukcesów.

  W marcu 1966 młodzi hokeiści z Cieszyna uczestniczyli w mistrzostwach Śląska juniorów w hali zajmując trzecie miejsce. W 1966 r. seniorzy Piasta zajęli w rozgrywkach IV, w 1967 r. VI, a w 1968 r. lI miejsce. Na zakończenie sezonu 1967/68 odbyła się w świetlicy Piasta na boisku „Pod Wałka” uroczysta wieczornica połączona z wręczeniem pierwszych kółek olimpijskich młodym laskarzom. Otrzymali je: Andrzej Kania, R. Rumel, E. Adamczyk, W. Pszczółka, Wiesław Kania. Wręczono również złotą odznakę PZHTStanisławowi Waszkowskiemu, a srebrną Edwardowi Legierskiemu.

  W dniu 14 sierpnia 1969 r., w wyniku połączenia Piasta i Stali, powstał Klub Sportowy Cieszyn. Opiekę nad laskarzami objęła Fabryka Sprzętu Elektrogrzejnego ”Termika” w Cieszynie. Wybrano Zarząd sekcji w składzie: Jan Słama - kierownik, Andrzej Konecki- zastępca, Zofia Leszczyńska - sekretarz oraz Alojzy Dobosz Kazimierz Węglorz- kronikarze. Trenerem zespołu był instruktor Edward Legierski.

  W latach 70. hokeiści na trawie KS Cieszyn plasowali się zawsze w czołówce II ligi. W 1971 r. zajęli w rozgrywkach VI, a w 1972 r. – IV miejsce. W tym czasie sekcja skupiała 40 zawodników, druga drużyna z obyła mistrzostwo w śląskiej lidze rezerw, natomiast juniorzy z uwagi na szczupłe zasoby finansowe sekcji, nie uczestniczyli w rozgrywkach śląskiej ligi juniorów, a jedynie w sezonie zimowym startowali w turniejach halowych. Instruktorem był nadal Edward Legierki, a kadrę tworzyli: Zbigniew Guziur, Piotr Jan Buzek, Piotr Zbigniew Duraj, Andrzej Wiesław Kania, Edward Mrózek, Kazimierz Matros, Jerzy Pszczółka, Leszek Wrożyna, Edward Śmieszek, Jan Wisełka iJózef Kaczmarczyk.

  W dniach 19-20 października 1972 r. odbył się w Cieszynie międzynarodowy turniej laskarzy. KS Cieszyn zajął trzecie miejsce, za Elektrovojevodiną Pogonią Suboticzanka (Jugosławia). W rok później laskarze gościli w Jugosławii, gdzie zajęli w turnieju czwarte miejsce. W październiku 1973 r. Cieszyn był ponownie organizatorem międzynarodowego turnieju, w którym zwyciężył Kolejarz Sosnowiec, przed hokeistami KS Cieszyn. Najlepszym bramkarzem został Z. Guziur.

  Znaczący sukces zanotował zespół w 1974 r. w halowych mistrzostwach Polski, pokonując w eliminacjach tak renomowane zespoły, jak Lech Poznań czy Górnik Siemianowice. Ostatecznie uplasował się na piątym miejscu w kraju, stając się największą rewelacją rozgrywek. Najlepszym zawodnikiem finałów byli: Leszek Wrożyna - zdobywca 9 bramek, bramkarz Z. Guziur oraz Piotr Buzek Jerzy Pszczółka.

  W październiku 1975 r. laskarze ponownie przebywali w Jugosławii, gdzie wzięli udział w turnieju z okazji 25-lecia tamtejszego klubu Subotnica. Zajęli drugie miejsce.

  W 1976 r. młodzi laskarze z Cieszyna uczestniczyli w halowych mistrzostwach Śląska, zajmując drugie miejsce, tuż za HKS Siemianowice. W tym samym roku powierzono Cieszynowi organizację turnieju Krajów Demokracji Ludowej juniorów (26-30 sierpnia) oraz Turnieju Przyjaźni (24 października). Z organizacji imprez działacze wywiązali się na medal. Obchodzono także uroczyście 50-lecie PZHT. W centralnych uroczystościach uczestniczył kierownik drużyny Mieczysław Rawski i trener Edward Legierski. Ten ostatni został wyróżniony medalem 50-lecia PZHT.

  W następnych sezonach seniorzy zajmowali w rozgrywkach następujące lokaty: 1978 – VIl|l979 – IV, 1980 – V, 1981 – IV. W 1979 i 1980 r. juniorzy Piasta zdobyli puchar „fair play”.

  W tym czasie laskarze KS Cieszyn grali w składzie: Zbigniew Guziur Marian Litner - bramkarze, Leszek Wrożyna, Czesław Pukowski, Jan Wisełka (kapitan), Jarosław Legierski, Jerzy Pszczółka, Henryk Gruszka, Janusz Podżorski, Stanisław Rotny, Bogusław Solecki, Krzysztof Widzyk, Zdzisław Strządała, Piotr Buzek oraz Bogusław Kuźma - obrońcy i napastnicy. Kierownikiem sekcji był Jan Słania, kierownikiem drużyny Zygmunt Szotek, trenerem zespołu seniorów Edward Legieiski, a zespołu juniorów Jan Buzek. Zakładami opiekuńczymi sekcji były FSE „Termika” i PRM „Premon”.

  W 1979 r. obchodzono 30-lecie działalności sekcji. Odbył się międzynarodowy turniej: drużyna KS Cieszyn zajęła drugie miejsce, ulegając Elekrovojevodinie dopiero w rzutach karnych. Trzecie miejsce zajęli laskarze Motoru Niesky (NRD). Z okazji turnieju odbył się zjazd zawodników pierwszej drużyny hokejowej z 1949 r.

  Coraz lepiej spisywali się młodzi zawodnicy. W 1981 r. młodzicy wywalczyli mistrzostwo okręgu, a juniorzy Piasta zostali wicemistrzami Polski w hali. Tytuł wywalczyli: Jacek Dawczyk, Marian Litner, Karol Janusz Podżorski, Bogusław Mrozek, Bogusław Solecki, Bogusław Kuźma, Jacek Widzykiewicz, Romuald Konieczny Ryszard Piotrowicz. Do kadry Polski młodzików powołano Jarosława Legierskiego i J. Podżorskiego, a do kadry juniorów - J. Dawczyka K. Podżorskiego.

KS Piast Cieszyn – 1981

hokej_na_trawie_4

Finał Pucharu Polski w hali juniorów w Toruniu. 
Stoją od lewej: Henryk Nyber, Gustaw Śliwka, Karol Gaś, Tadeusz Socholik, Zbigniew Gawlikowski, Józef Szymaniak, Zbigniew Urbański

  W 1982 r. sekcja poniosła dużą stratę. W nocy z 16 na 17 września zmarł nagle instruktorEdward Legierski, który prowadził zespół od 1961 r. Dla upamiętnienia jego zasług organizowany był turniej jego imienia.

  Zespół grał coraz lepiej. W 1982 r. zajął w rozgrywkach trzecie, a w 1983 drugie miejsce. W sezonie 1983/84 grał także po raz pierwszy w rozgrywkach grupy A, czyli w I lidze w hali. Na wiosnę 1984 r. został mistrzem grupy południowej II ligi i tym samym uzyskali awans do I ligi centralnej. Laskarze zdobyli w 16. spotkaniach 26 pkt. Wygrali 12 pojedynków, dwa spotkania zakończyły się wynikiem nie rozstrzygniętym, a dwa razy schodzili z płyty boiska pokonani. Strzelili w rozgrywkach 59 bramek, a 22 utracili.

  Awans do ekstraklasy wywalczyli:Wiesław Czapek, Jacek Dawczyk - bramkarze,Marian Litner, Bogusław Kuźma, Leszek Wrożyna, Jan Wisełka (kapitan) – obrońcy, Jarosław Legierski, Karol Wisełka, Ryszard Piotrowicz, Bogusław Mrozek, Leszek Żebrowski - pomocnicy oraz Jacek Widzykiewicz, Karol Podżorski, Krzysztof Widzykiewicz i Janusz Podżorski - napastnicy. W rundzie jesiennej grał także trener zespołu, Piotr Buzek. Opiekunem sekcji była „Termika”, kierownikiem Piotr Panak, kierownikiem drużyny Józef Pilarczyk, a szefem drużyny juniorów Zygmunt Szotek.

KS Piast Cieszyn – 1983

hokej_na_trawie_5

Drużyna która w sezonie 1982/83 wywalczyła awans do I ligi halowej.
Stoją od lewej: Buzek, Wrożyna, Wisełka, Hanzel, Podżorski I, Podżorski II, Legierski, Wisełka, Panak, Szotek. Klęczą: Widzykiewicz, Czapek, Pawczyk, Kuźma, Żebrowski, Litner

  W 1984 r. PHZT wprowadził zmiany w rozgrywkach I ligi. Odbywały się systemem wiosna – jesień. Aby zapełnić jesienną lukę, wprowadzono rozgrywki o Puchar Polski. Piast uzyskał w grupie trzeciej następujące wyniki: z Pomorzaninem Toruń 1:1 i 1:0, AZS AWF Katowice 2:2 i 1:6 oraz Budowlanymi Bielsko 1:2 i 1:4 i tym samym odpadł z dalszych gier.

  We wrześniu 1984 r. GKKFiS przyznał Karolowi Podżorskiemu srebrny medal Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

  W lutym 1985 laskarze Piasta wygrali rozgrywki o wejście do I ligi hokejowych mistrzostw Polski w hali. Wyprzedzali Budowlanych Łódź, Budowlanych Bielsko orazBudowlanych Wrocław. Awans do halowej I ligi wywalczyli: Jacek Dawczyk, Marek Urbaczka, Karol Podżorski, Janusz Podżorski, Bogdan Mrozek, Jacek Widzykiewicz, Wojciech Szczeszek, Paweł Paska, Marian Litner, Leszek Wrożyna, Jarosław Legierski, Bogusław Kuźma, Jan Wisełka, Romuald Konieczny, Karol Wisełka oraz Jacek Pilorz.

  W 1985 r. w pierwszym sezonie gry w I lidze laskarze Piasta zakwalifikowali się do pierwszej szóstki zespołów walczących o mistrzostwo Polski. Ostatecznie zajęli szóste miejsce, a mistrzem Polski został Lech Poznań.

KS Piast Cieszyn – 1984

hokej_na_trawie_6

Drużyna która w sezonie 1983/84 wywalczyła awans do I ligi

Tabela sezonu 1985
1.
Lech Poznań
32
49
90:38
2.
Pocztowiec Poznań
32
42
72:40
3.
Grunwald Pozn
32
42
74:46
4.
Pomorzanin Toruń
32
34
67:53
5.
Siemianowiczanka
32
33
53:53
6.
Piast Cieszyn
32
28
35:68
7.
Start Gniezno
32
28
35:46
8.
LKS Rogowo
32
27
45:55
9.
MLKS Gąsawa
32
27
43:69
10.
Warta Poznań
32
26
56:52
11.
AZS Katowice
32
26
49:71
12.
Górnik Siemianowice
32
22
37:65

  Rok 1986 nie był najlepszym dla sekcji. W rozgrywkach I ligi w hali zespół Piasta zdobył zaledwie 1 pkt., zajął ostatnie miejsce i pożegnał się z halową ekstraklasą.

  W drugim sezonie gry w I lidze (1986 r.) Piast nie zakwalifikował się do pierwszej szóstki walczącej o mistrzostwo kraju. Grał w grupie II, tzw. spadkowej. Spisał się słabo, zajmując przedostatnią pozycję. Tym samym opuścił szeregi ekstraklasy.

 Tabela sezonu 1986
1.
Lech Poznań
10
17
34:6
2.
Pocztowiec Poznań
10
14
30:9
3.
Grunwald Poznań
10
12
29:17
4.
MLKS Gąsawa
10
8
14:30
5.
Siemianowiczanka
10
6
16:32
6.
Stella Gniezno
10
3
7:35
7.
Pomorzanin Toruń
10
16
45:16
8.
LKS Rogowo
10
15
30:13
9.
Warta Poznań
10
13
22:14
10.
Start Gniezno
10
10
16:17
11.
Piast Cieszyn
10
6
13:35
12.
Budowlani Wrocław
10
0
9:40

  W 1987 r. zespół laskarzy Piasta wystartował w rozgrywkach halowych w grupie południowej II ligi. Zajął trzecie miejsce, za Startem Gliwice. W meczach finałowych o wejście do I ligi laskarze uzyskali wyniki: ze Startem Gliwice 6:10 i 6:5, Startem Gniezno 5:3 i 8:6 oraz z Grunwaldem Choszczo 9:5 i 11:3. Piast zdobył pierwsze miejsce przed Startem Gniezno, Startem Gliwice Grunwaldem. Awans do I ligi w halowych rozgrywkach wywalczyli Piast Start Gniezno.

  W 1987 r. odbyły się także rozgrywki o Puchar Polski. Laskarze Piasta przegrali w pierwszej turze z Grunwaldem Poznań 0:5 i z Pocztowcem Poznań i znaleźli się poza pucharową burtą.

  W tym samym roku hokeiści Piasta wygrali I grupę II ligi i wspólnie z Budowlanymi Łódź awansowali do finałów o wejście do I ligi. Start nie był najlepszy. Do I ligi awansowały zespoły Budowlanych Łódź (9 pkt.) i Polonii Środa Wlkp. (8 pkt.), Piast zajął trzecie miejsce (7 pkt.), wyprzedzając Zdrój Ciechocinek (0 pkt.).

  Pod koniec lutego 1988 r. dobiegły końca rozgrywki I ligi hokeja trawie w hali. Zespół Piasta, trenowany przez Jarosława Legierskiego zdobył tylko 10 pkt., co pozwoliło na zajęcie przedostatniego, siódmego miejsca w tabeli. Tym samym Piast opuścił I ligę. Drugim spadkowiczem był Start Gliwice.

  W dniach 21 -23 maja odbył się w Topolciankach (Czechy) międzynarodowy turniej hokeja na trawie. Zwyciężyli laskarze Piasta Cieszyn. Najlepszym zawodnikiem turnieju zostałWojciech Szczeszek.

  W lipcu 1988 r. hokeiści Piasta zajęli w jednej z grup II ligi drugie miejsce, tuż za laskarzami Górnika Siemianowice. To pozwoliło na grę barażową o wejście do I ligi. Zespół grał w składzie: Artur Gozdra, Karol Wisełka, Jarosław Legierski, Marian Litner, Bogusław Mrozek, Rafał Stankiewicz, Henryk Gruszka, Leszek Piotrowicz, Dariusz Kożdoń, Jacek Widzykiewicz, Adam Kukuczka, Janusz Podżorski, Jacek Pilorz, Leszek Wilk, Wojciech Szczeszek, Krzysztof Widzykiewicz oraz Bogusław Kuźnia. W meczach barażowych o wejście do I ligi laskarze Piasta wypadli bardzo słabo. Zajęli ostatnią pozycję pozostając w II lidze. W tym czasie zespół seniorów został znacznie osłabiony. Do drużyny mistrza Polski Lecha Poznań przeszedł Karol Podżorski, a do Budowlanych Bielsko Wojciech Szczeszek.

  W styczniu 1989 r. Zarząd Klubu, ze względu na brak postępów szkoleniowych, rozwiązał zespoły seniorów i juniorów. Postawiono na szkolenie młodzieży do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Zespół młodzików grał w rozgrywkach o puchar Okręgowego ZHT. W sezon 1988/89 młodzicy zajęli w rozgrywkach czwarte miejsce.

  W 1989 r. Kierownikiem sekcji hokeja na trawie był pracownik cieszyńskiej „Termiki”Zygmunt Szotek, a trenerem Piotr Buzek (młodzicy) oraz Jarosław Legierski(dzieci).

  Dnia 11 marca 1990 r. w Bielsku-Białej odbył się halowy turniej o mistrzostwo Okręgowego Związku Hokeja na Trawie młodzików. Tyuł mistrzowski zdobyli pewnie laskarze Piasta Cieszyn. Podopieczni Piotra Buzka pokonali Czarnych Sosnowiec2:0, Górnika Siemianowice 5:1, AZS Katowice 3:1 oraz Śląsk Tarnowskie Góry4:1. Bramki w turnieju finałowym zdobyli: Ryszard Konieczny - 5, Marek Granieczny, Rafał Rudziński, Mariusz Wrożyna - po 2 oraz Andrzej Osak, Adam Osak i Mariusz Gawlas - po jednej.

  W czerwcu 1990 zakończyły się rozgrywki o puchar OZHT w Katowicach. Młodzi laskarze Piasta wywalczyli pierwsze miejsce i zdobyli puchar. W rozgrywkach stracili tylko jeden punkt, remisując w ostatnim meczu z Górnikiem Siemianowice. Na sukces zapracowali: Dariusz Durlej, Andrzej Osak, Mariusz Gawlas, Mieczysław Siekierka, Tomasz Brygała, Adam Osak - kapitan, Tomasz Wilczęga, Mariusz Wrożyna, Ryszard Konieczny, Marek Granieczny, Krzysztof Błaszczyk, Rafał Rudziński, Jarosław Jakubowski, Edward Partyka Krystian Szkolorz.

  W połowie 1990 r. Polski Związek Hokeja na Trawie powołał kadrę juniorów młodszych. Znaleźli się w niej: Adam Andrzej Osakowie, Mariusz Gawlas Ryszard Konieczny. W kadrze OZHT w Katowicach znaleźli się: bracia Osakowie, R. Koniecznyoraz Mieczysław Siekierka.

  Na początku 1993 r. w Siemianowicach odbył się pierwszy halowy turniej młodzików o puchar Okręgowego Związku Hokeja na Trawie. Młodzicy Piasta wygrali z Górnikiem Siemianowice 3:1, Startem Gliwice 6:0 i KKS Siemianowice 4:2 oraz zremisowali zBojkowem Gliwice 3:3.

  W drugim turnieju w Tarnowskich Górach Piast pokonał Bojków 3:1, Górnika 6:0 iHKS 3:2. Zespół Piasta awansował do finału, który odbył się w Siemianowicach. Ostatecznie zajął czwarte miejsce. Podopieczni Piotra Buzka pokonali Bojków 4:1 oraz doznali porażek z Górnikiem Siemianowice 5:0 i Śląskiem Tarnowskie Góry 4:3.

  W 1993 zespoły juniorów młodszych i starszych Piasta Cieszyn grały w meczach eliminacyjnych do mistrzostw Polski. Juniorzy młodsi nie zakwalifikowali się do ścisłego finału, przegrywając po drodze z Bojkowem 1:4, Śląskiem Tarnowskie Góry 0:3, remisując z Semaforem Wrocław 1:1 oraz wygrywając z Górnikiem Siemianowice2:0. Znacznie lepiej wypadli juniorzy starsi. Po przegranym meczu ze Śląskiem Tarnowskie Góry 1:2 pokonali Górnika Siemianowice 2:1, HKS 3:1 oraz AZS Katowice 2:0. Mecze finałowe o mistrzostwo Polski rozegrano w dniach 29-31 października w Poznaniu. Piast grał w grupie pierwszej. Po doskonałym spotkaniu nasi laskarze ulegli Pomorzanowi Toruń 2:3 (bramki: Andrzej Osiek i Mariusz Wrożyna). W drugim meczu Piast przegrał ze Śląskiem T.G. 0:4. W meczu o piąte miejsce Piast pokonał HKS Siemianowice 3:1 (Ryszard Konieczny – 2, Marek Granieczny). Tytuł mistrza Polski zdobyli hokeiści Grunwaldu Poznań. Piastowi przypadł w udziale puchar za grę fair.

  Na początku 1994 r. juniorzy młodsi Piasta startowali w turnieju halowym. W Siemianowicach Śląskich laskarze przegrali z Tarnowskie Góry 0:6 i GórnikiemTarnowskie Góry  0:5 oraz zremisowali ze Śląskiem Tarnowskie Góry 2:2. W drugim turnieju w Tarnowskich Górach zespół Piasta zremisował ze Śląskiem Tarnowskie Góry  oraz przegrał z Bojkowem 4:9 i z Górnikiem 5:7. Juniorzy grali w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Polski. W Siemianowicach pokonali Górnika Siemianowice 8:6 i Bojków Gliwice 8:7 oraz doznali porażek z Siemianowiczanką 6:8 i Śląskiem Tarnowskie Góry 8:14.

  W lipcu odbył się w Tarnowskie Góry turniej młodzików. Laskrze Piasta pokonaliTarnowskie Góry 2:1, SP nr 8 Tarnowskie Góry 3:0, Tarnowskie Góry 3:0 oraz zremisowali z pierwszym zespołem SP nr 8 Bojków 2:2. W grze finałowej Piast zremisował z Bojkowem 0:0. W rzutach karnych lepszy okazał się Piast, wygrywając 2:1. Najlepszym bramkarzem został Mariusz Rudziński, a najlepszym zawodnikiem Marcin Buzek. Zespół Piasta grał w składzie: M. Rudziński, Tomasz Gryżboń, Marcin Gogółka, Rafał Sławiński, Adam Dubiel, Michał Kaczoń, Jarosław Owczarzy, Krzysztof Komoniczek oraz M. Buzek.

  Dnia 3 września w Katowicach odbyło się spotkanie z okazji 45-lecia Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Trawie. Złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej otrzymał Jan Buzek, a srebną odznakę PZHT Zygmunt Szotek.

Zespół z Cieszyna zdobył tytuł mistrzowski w lidze śląskiej seniorów. Mistrzostwo Śląska zespół wywalczył w składzie: Jarosław Jakubowski, Leszek Piotrowicz, Mariusz Gawlas, Krzysztof Słubski, Da­riusz Franiok, Andrzej Adam Osakowie, Ryszard Konieczny, Mieczysław Hanzel. Krzysztof Błaszczyk, Marek Granieczny, Mariusz Wrożyna Aleksander Białek.

  W dniach 14-16 października na sztucznej nawierzchni w Poznaniu odbyły się finałowe mecze o mistrzostwo Polski juniorów. Piast Cieszyn przegrał z Pocztowcem Poznań 6:1 (bramka Ryszard Konieczny), a w meczu o grę o brązowy medal doznał porażki z Pomorzaninem Toruń 6:2 (obie bramki R. Konieczny). W meczu o piąte miejsce w kraju laskarze Piasta wygrali ze Śląskiem Tarnowskie Góry 3:1 (bramki Mariusz Rudziński – 2 oraz R. Konieczny).

  W następnych latach laskarze Piasta nie uzyskiwali znaczących wyników. Dopiero w czerwcu 1997 r. drużyna juniorów starszych uzyskała awans do finału III Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży W finale grali: Damian Wojciuch, Marcin Gogółka, Piotr iPaweł Mędrala, Marcin Suliga, Marcin Buzek, Mariusz Rudziński, Dariusz Orawski, Rafał Sławiński, Paweł Macura, Artur Witek, Jarosław Owczarzy, Rafał Błachut oraz Krzysztof Jędrzejczak.

  W 1999 r. drużyna młodzików wzięła udział w mistrzostwach Śląska. Do końca czerwca rozegrano w Cieszynie trzy turnieje. Podczas pierwszego, rozegrano 15 maja, młodzi laskarze Piasta ulegli 0:1 zawodnikom HKS Siemianowice, Ósemki Tarnowskie GóryMustangów Siemianowice, zremisowali 0:0 z drużyną SSHT Siemianowice oraz wygrali 3:0 z Pandą Gliwice. Drugi turniej, który odbył się w tydzień później, przyniósł zawodnikom Piasta następujące rezultaty: zwycięstwo 1:0 z HKS Siemianowice i 2:0 z SSHT Siemianowice, remis 0:0 z Pandą oraz porażki 0:1 i Ósemką Mustangami. Uzyskanymi w obu turniejach sześcioma bramkami podzielili się po połowie Jacek PuzońPiotr Pieszka. W kolejnym turnieju mistrzowskim, rozegranym 6 czerwca, cieszyńscy laskarze zwyciężyli 3:0 HKS Pandę, ulegli 0:2. Ósemce i 0:1 Mustangom oraz pokonali SSTH 1:0. Na listę strzelców wpisali się Michał Krojec i Marcin Grabowski.

  W czerwcu 1999 roku w sekcji hokeja na trawie trenowali juniorzy i młodzicy, około 20 laskarzy. Kierownikiem sekcji był Zygmunt Szotek a szkoleniowcem Piotr Buzek.

  W 2000 r. sekcję hokeja na trawie przejął MOSiR Cieszyn i pod jego szyldem cieszyńska młodzież występuje do dzisiaj.

Na podstawie „Piast Cieszyn – klub z tradycjami 1909 – 1999″, Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.