Tenis stołowy

Sekcja tenisa stołowego Towarzystwa Sportowego Piast powstała w marcu 1946 r. z inicjatywy Władysława Babińskiego, Rudolfa Szymika, Tadeusza Tomana iRudolfa Brennera. Od razu udało się skompletować dość silny zespół, który był zaliczany do ścisłej czołówki Śląska. W organizowanych wówczas mistrzowstwach drużyna Piasta za­zwyczaj zajmowała trzecie miejsce, W tym czasie bezkonkurencyjni byli pingpongiści kopalni „Polska” ze Świętochłowic, do których należał również tytuł mistrza kraju.

Władysław Babiński

tenis_stolowy_1

Władysław Babiński był współzałożycielem sekcji tenisa stołowego w 1946 r.

Tenisiści stołowi Piasta rozgrywali mecze w jednej z sal Hotelu „Pod Jeleniem”, natomiast treningi odbywali w salkach przy lodowisku i na pływalni. W latach 1947 – 1948Babiński, Szymik, Toman i Brenner grali też w barwach polskiego klubu Ruch Bogumin. Ruch wywalczył nawet mistrzostwo ligi ostrawskiej i walczył o wejście do II ligi czechosłowackiej.

W 1948 r. trzon zespołu tworzyli: Szymik, Babiński, Brenner, Toman i Swakoń. W tym roku doszło w Czeskim Cieszynie do ciekawego trójmeczu: W. Babiński spotkał się z mistrzem świata Bohumilem Vaną oraz wicemistrzem Czechosłowacji StipkemB. Vana pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w latach 1938 i 1947, a w deblu 1947, 1948 i 1951.

Pod koniec lat 40. najlepszym tenisistą Piasta był R. Szymik. W prowadzonej przez Okręgowy PZTS w Katowicach klasyfikacji znajdował się w czołówce. Reprezentował barwy Śląska w meczach z reprezentacją Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Grał m.in. wLipsku, Jenie, Nauburgu i w Berlinie. W stolicy naszego zachodniego sąsiada zajął w turnieju indywidualnym trzecie miejsce.

W połowie lat 50, a głównie po przejściu R. Szymika do nowo utworzonej sekcji Stali Cieszyn, drużyna Sparty (Piasta) straciła na poziomie.

W 1956 r. pingpongiści Stali Cieszyn rozgrywali mecze mistrzowskie w śląskiej klasie C. Wspólnie z Włókniarzem Skoczów wywalczyli awans do klasy B. Najlepszym graczem rozgrywek był Bronisław Macura ze Stali.

W tym samym roku odbyły się I mistrzowsta powiatu, w których uczestniczyło 30 pingpongistów. W grupie seniorów wygrał R. Szymik przed Janem Gawlasem,Kazimierzem Zielińskim (wszyscy Stal) i Tadeuszem Tomanem (Sparta). W grupie juniorów zwyciężył K. Zieliński przed Henrykiem Ścigajem (Stal). W grze podwójnej pierwsze miejsce zajęła para Baron – Brenner (Sparta), a drugie - Moskorz – Zieliński(Stal).

Sekcja w 1955 r.

tenis_stolowy_2

W 1957 r. odbyły się II mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym. Puchar MKKF zdobyła drużyna Stali. Wychowanek R. Szymika, Henryk Ścigaj zdobył tytuł mistrza Śląska juniorów, a w 1958 r. został wicemistrzem Śląska juniorów. Józef Błazik zajął siódme miejsce w zawodach Okręgu Śląskiego juniorów.

Henryk Ściagaj

tenis_stolowy_3

Mistrz Polski juniorów w 1958 r.

W 1958 r. odbyło się w Cieszynie międzynarodowe spotkanie reprezentacji Cieszyna z drużyną Budapesztu. Cieszyńscy pingpongiści pokonali Węgrów 6: 4, a punkty zdobyli:H. Ścigaj - 3 oraz R. Szymik, Kubaczka i duet Kubaczka – Ścigaj po jednym.

Sukcesem Stali zakończyły się rozgrywki w 1959 r. Zespół w składzie: Rudolf Szymik,Edward Gawlas i Erwin Moskorz zdobył mistrzostwo jednej z grupy II ligi. Nie zdobyli jednak awansu do I ligi. W turnieju półfinałowym o wejście do ekstraklasy zajął czwarte miejsce, uzyskując wyniki: ze Stalą Tarnów 6:4, Stalą Świdnik 5:5, Stalą Mielec 3:7 oraz Spartą Tomaszów 3:7.

W dniach 3 – 5 kwietnia 1959 r. odbył się w Stalowej Woli indywidualny turniej o mistrzostwo Polski juniorów. Startowało 54 pingpongistów z 18 okręgów. Tytuł mistrza Polski zdobył Henryk Ścigaj ze Stali. Ponadto w grze podwójnej, wspólnie zGańszczykiem ze „Startu” Chorzów zdobył srebrny medal.

W 1959 r. doszło w Cieszynie do spotkania reprezentacji miasta z drużyną Oberschoneweide Berlin. W reprezentacji gości grał wicemistrz NRDPleuse. Wygrał zespół z Berlina 10:0. Reprezentacja Cieszyna grała w składzie: W. Starzyk, R. Brenner, S. Baron i R. Szymik.

W listopadzie 1960 r. odbyły się kolejne mistrzostwa pow. cieszyńskiego. Po raz trzeci wygrał R. Szymik, który otrzymał na własność puchar MKKF. Dalsze miejsca zajęli:Krupa, Baron (Piast) i Zieliński (Stal).

W czerwcu 1961 r. odbył się w Katowicach turniej o puchar Śląskiego OZTS. Doskonale wypadli pingpongiści Stali zajmując drugie miejsce. Pokonali m. in. takie potęgi tenisowe jak: Ruch Chorzów, AZS Gliwice, BKS Bielsko, LKS Łagiewniki Siemianowiczankę.

Piast Cieszyn – 1951 r.

tenis_stolowy_4

Stoją od lewej: Bystrzycki, Toman, Brenner. Klęczy drużyna Kolejarza Katowice

W 1962 r. Stal zdobyła pierwsze miejsce w I Lidze Śląskiej, wyprzedzając Iskrę Siemianowice, GKS Gliwice i Siemianowiczankę. Na liście 10. najlepszych zawodników ligi na trzecim miejscu plasował się H. Ścigaj (23 zwycięstw), a na ósmym – K. Zieliński (21).

W 1965 r. R. Szymik zdobył w Warszawie tytuł mistrza Polski Związku Zawodowego Metalowców. Sukces powtórzył w Gdańsku (1966) oraz w Krotoszynie (1967). Dnia 12 grudnia 1965 r. w indywidualnych mistrzostwach powiatu kolejność była następująca: S. Baron, K. Zieliński, R. Szymik, J. Błazik (wszyscy Stal), J. Matuszek (Piast).

W 1966 r. pierwszy zespół Stali grał w lidze śląskiej, natomiast rezerwa wspólnie z zespołemPiasta w grupie I klasy A. W mistrzostwach powiatu, które odbyły się w Skoczowie, wśród kobiet zwyciężyła Danuta Marosz, natomiast wśród mężczyzn K. Zieliński przedR. Szymikiem S. Baronem (wszyscy Stal).

W 1967 r. tenisiści Stali zostali mistrzem ligi śląskiej i zdobyli awans do ligi międzywojewódzkiej. Drużyna grała w składzie: D. Marosz, S. Baron, K. Zieliński J. Błazik. Trenerem zespołu był R. Szymik.

W styczniu 1968 r. odbyły się kolejne mistrzostwa powiatu. Zwyciężył K. Zieliński przedS. Baronem H. Ścigajem.

W styczniu 1969 r. w mistrzostwach powiatu zorganizowanych przez działaczy Stali i PKKFiT po raz trzeci z rzędu zwyciężył K. Zieliński. W finale pokonał H. Ścigaja i S. Barona. W tym samym roku rezerwa Stali wygrała I grupę klasy A. Do najlepszych pingpongistów rozgrywek należeli D. Marosz J. Błazik.

W marcu 1970 r. drużyna KS Cieszyn, która grała w lidze międzywojewódzkiej, rozegrała spotkanie z zespołem BSG Einheit Gera, wygrywając 12:4. Punkty zdobyli: Gracz - 3,Baron, Zieliński, Ścigaj -po 2 oraz Błazik, Macura, Zysek - po 1. Punkt zdobyto też w grze mieszanej. W mistrzostwach powiatu wygrał S. Baron przed H. Ścigajem iHenrykiem Macurą. Wśród kobiet wygrała Danuta Ryszka z KS Cieszyn.

W 1971 r. zespól grał w lidze wojewódzkiej, a rezerwa w klasie A. Trenerem był K. Zieliński. Pingpongiści grali w składzie: Danuta RyszkaS. Baron, H. Ścigaj, Tadeusz Faber.

W 1972 r. S. Baron wygrał II turniej klasyfikacyjny Podokręgu Bielsko-Biała. W miesiąc później odbyły się mistrzostwa powiatu. Wygrał K. Zieliński przed H. Macurą H. Scigajem. W tym samym miesiącu odbył się turniej kwalifikacyjny Podokręgu juniorów. Wygrał go Bogdan Wantulok z KS Cieszyn. Pod koniec 1972 r. sekcję pingpongową przyKS Cieszyn rozwiązano.

Otwarte mistrzostwa Cieszyna w tenisie stołowym – 1982 r.

tenis_stolowy_5

Stoją od lewej: Józef Parchański, Piotr Miklar, Marek Sokół, Arkadiusz Krajewski

W czerwcu 1975 r. sekcja została reaktywowana. Trenerem został Tadeusz Toman, a opiekę nad zawodnikami przejęła Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza. Nowy trener, któremu zaczął pomagać społecznie Rudolf Szymik, postawił na młodzież. Zawodnikom stworzono zadawalające warunki treningowe.

Piast został wojewódzkim drużynowym mistrzem w grupie juniorów (Arkadiusz Krajewski, Piotr Miklar, Jan Nowak) oraz młodzików (Andrzej Biełka, Krzysztof Kubicjus).

W tym samym roku pingpongiści zajęli drugie miejsce w lidze wojewódzkiej, tuż za BKS Bielsko. Uzyskali prawo ubiegania się o wejście do II ligi. Ponieważ zespól nie posiadał drużyny kobiecej, nie mógł, w myśl regulaminu, startować w dalszych grach. Trzon zespołu tworzyli: Józef Parchański, P. Miklar, Marek Sokół A. Krajewski. Tenisiści dobrze spisali się także w turnieju kwalifikacyjnym OZTS. W grupie młodzików pierwsze miejsce zajął K. Kubicjus a trzecie A. Biełka, natomiast w grupie juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Piasta: A. Krajewski, P. Miklar i A. Biełka. W grupie seniorów P. Miklar uplasował się na szóstym miejscu.

Piast Cieszyn – 1982 r.

tenis_stolowy_6

W zawodach startowało 32 zawodników, w tym również niestowarzyszeni. Zwyciężył Piotr Miklar z Piasta Cieszyn

W 1984 r. pingpongiści zajęli w rozgrywkach ligi okręgowej siódme miejsce. Zespół grał w składzie: P. Miklar, A. Krajewski, Przemysław Krajewski K. Kubicjus. W mistrzostwach Cieszyna (czerwiec) zwyciężył A. Krajewski przez H. Macurą, P. Krajewskim Józefem Michalikiem. W turnieju kwalifikacyjnym OZTS juniorów w Oświęcimiu I miejsce zajął P. Krajewski.

W 1985 r. 12 – letni Tomasz Rygiel zajął ósme miejsce w mistrzostwach Polski SZS w Płocku. W turnieju kwalifikacyjnym OZTS zajął pierwsze miejsce w grupie juniorów. W mistrzostwach Cieszyna kolejność była następująca: A. Krajewski, P. Miklar, A. BiełkaT. Rygiel.

W 1986 r. pingpongiści Piasta w składzie: A. Krajewski, P. Krajewski, A. Biełka P. Miklar wygrał ligę okręgową. Startowali w rozgrywkach o wejście do II ligi. Nie wywalczyli awansu, zajmując dopiero siódme miejsce. W mistrzostwach woj. bielskiego T. Rygiel zajął pierwsze miejsce w grupie wiekowej do 14 lat, natomiast P. Krajewski drugie miejsce w grupie do 18 lat.

W 1987 r. do rozgrywek w lidze okręgowej przystąpił zespół w odmłodzonym składzie. DoA. Krajewskiego P. Miklara dołączyli: Walenty Piekorz Marcin Pawełek. Drużyna zajęła miejsce w środku tabeli. W mistrzostwach Podbeskidzia M. Pawełek został wicemistrzem w grupie młodzików.

W 1989 r. tenisiści stołowi rozgrywali spotkania w klasie okręgowej, posiadając najmłodszy zespół walczący w „okręgówce”. Kierownikiem sekcji i zarazem trenerem był Tadeusz Toman. Barw Piasta bronili: P. Miklar, A. Krajewski, M. Pawełek, D. Walarus, Sylwester Rucki oraz Tadeusz Hodura.

W sezonie 1991/92 tenisiści stołowi Piasta zostali mistrzem ligi okręgowej. W decydujących spotkaniach o wejście do II ligi w Rydułtowach, Piast pokonał Motor Praszkę 8:2 i doznał porażek ze Stalą Zawadzkie 4:6 i z Naprzód Rydułtowy 0:10. Zwycięstwo z Motorem oraz minimalna porażka ze Stalą wystarczyły na wywalczenie awansu do II ligi. Na sukces zapracowali: Tomasz Rygiel, Franciszek Skacelik, Tadeusz Hodura, Jerzy Ihas, Dariusz Walarus Marcin Pawełek. Trenerem był Waldemar Szczupak.

Tabela po I rundzie II ligi sezonu 1992/93
1.
Stal Zawadzkie
11
19
70 - 40
2.
AZS WSP Częstochowa
11
19
74 – 36
3.
CKS Czeladź
11
18
71 – 39
4.
Naprzód Rydułtowy
11
15
64 – 46
5.
Piast Cieszyn
11
13
59 – 51
6.
Beskid Brenna
11
10
55 – 55

Pierwsza szóstka zespołów grała systemem play – off o awans do I ligi. Piast w pięciu meczach zdobył 3 punkty i utrzymał pozycję po I rundzie.

Tabela sezonu 1992/93
1.
AZS WSP Częstochowa
16
27
112 – 48
2.
Stal Zawadzkie
16
27
106 – 54
3.
CKS Czeladź
16
26
102 – 58
4.
Naprzód Rydułtowy
16
20
89 – 71
5.
Piast Cieszyn
16
16
84 – 76
6.
Beskid Brenna
16
10
68 – 92

Na początku kwietnia 1993 w Chybiu odbyły się zawody o mistrzostwo woj. bielskiego w tenisie stołowym w kategorii kadetów i młodzików. Wśród kadetów tytuł mistrzowski wywalczył 14-letni Jakub Sobik z Piasta, a jego młodsza koleżanka klubowa, 11-letniaAgnieszka Szczupak była czwarta wśród mlodziczek.

W marcu 1994 w Makowie Podhalańskim przeprowadzono III Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny młodzików, kadetów i juniorów. Startowało aż 140 zawodników. Jakub Sobik wygrał w kategorii juniorów. W grupie młodziczek Agnieszka Szczupakuplasowała się na trzeciej pozycji.

8 maju odbyły się indywidualne i drużynowe mistrzostwa woj. bielskiego w tenisie stołowym. W grupie młodziczek dobrze spisała się A. Szczupak, zajmując trzecie miejsce. „Piastunkę” wyprzedziły tylko pingpongistki Cukrownika Chybie: Iwona Kuboszek iBogumiła Janota.

W rozgrywkach II ligi pingpongiści Piasta zakończyli pierwszą rundę na IX miejscu. Następnie grali w tzw. grupie spadkowej, o utrzymanie się w II lidze.

Tabela po I rundzie II ligi sezonu 1993/94
1.
AZS Częstochowa
11
22
87 – 23
2.
CKS Czeladź
11
19
80 – 30
3.
Górnik 09 Mysłowice
11
17
73 – 37
4.
OgrodnikBielsko
11
16
79 – 31
5.
Naprzód Rydułtowy
11
13
64 – 46
6.
Polonia Raj
11
10
48 – 62
7.
Odra Miasteczko Śląskie
11
9
47 – 63
8.
AZS II Gliwice
11
9
47 – 63
9.
Piast Cieszyn
11
7
31 – 79
10.
Poberow Rybnik
11
5
36 – 74
11.
Kolejarz Gliwice
11
5
40 – 70
12.
Wawel II Wirek
11
1
25 – 85

Drużyna Piasta w II lidze grała w składzie: Tomasz Rygiel, Sylwester Rucki, Ryszard Brandys, Jakub Sobik, Marcin Małysz oraz Tadeusz Chodura.

W sezonie 1994/95 Tomasz Rygiel dwukrotnie wygrał wojewódzkie turnieje klasyfikacyjne w grupie seniorów, Jakub Sobik w grupie juniorów zajął pierwsze miejsce i drugie miejsce, natomiast Agnieszka Szczupak wśród kadetek uplasowała się na trzeciej i czwartej pozycji. W strefowych turniejach grali: T. Rygiel, J. Sobik, A. Szczupak iAdrian Machej (młodzicy).

Kierownikiem sekcji i zarazem trenerem zespołu pod koniec 1994 r. był Waldemar Szczupak. Działalność pingpongistów wspierali finansowo: Jerzy Glajcar, Aleksander Sobik i Zbigniew Małysz. Sekcja liczyła ośmiu seniorów, dzisięciu juniorów, czterech kadetów, jedną kadetkę oraz po jednej młodziczce i młodziku. Najmłodszy zawodnik miał 11, a najstarszy 23 lata.

W maju 1995 r. w Oświęcimiu rozegrano mistrzostwa województwa juniorów. Jakub Sobik z Piasta wywalczył srebrny medal. Wygrał Sebastian Góra z Technika Wadowice.

W sierpniu 1995 r. w sekcji, którą kierował i prowadził zajęcia szkoleniowe Waldemar Szczupak, trenowało 24 pingpongistów, w tym 10 juniorów i 8 seniorów. Tomasz Rygielwywalczył 2-krotnie pierwsze miejsce w wojewódzkim turnieju klasyfikacyjnym juniorów,Jakub Sobik w tej samej klasyfikacji raz był pierwszy, a raz drugi. Agnieszka Szczupak wśród kadetek zajęła trzecie i czwarte miejsce.

W mistrzostwach województwa bielskiego 1995 r., które były zarazem eliminacjami do mistrzostw Polski, pierwsze miejsce zajął zespół Piasta w składzie: J. Sobik, Marcin Małysz i Radosław Sitarz. Indywidualnie wśród juniorów wygrał J. Sobik, drugie miejsce zajął Tomasz Rygiel (seniorzy) a trzecie A. Szczupak (młodziczki).

6 sierpnia 1996 r. zmarł Rudolf Szymik, współzałożyciel sekcji tenisa stołowego TS PiastKS Cieszyn, długoletni zawodnik oraz trener, w przeszłości reprezentant Śląska i trzykrotny mistrz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Metalowców.

Pod koniec września 1996 r. w Chybiu odbył się wojewódzki turniej tenisa stołowego. A. Szczupak zajęła czwarte miejsce i uzyskała awans do turnieju strefowego.

W sezonie 1996/97 pingpongiści Piasta znaleźli się na dalszych pozycjach rankingowych Beskidzkiego Związku Tenisa Stołowego. W kategorii młodziczek Piast znalazł się na jedenastej pozycji, w grupie kadetów na dziesiątym, wśród juniorek na szóstym, tak samo jak wśród seniorek. Indywidualnie najlepiej wypadł Adrian Machej, który wśród kadetów znalazł się na piątym miejscu. W grupie juniorek Agnieszka Szczupaksklasyfikowana została na jedenastym miejscu. W generalnej klasyfikacji (uwzględniając wszystkie kategorie współzawodnictwa organizowanego przez BOZTS) najlepszym klubem okazał się Sokół Szczyrk, natomiast Piast znalazł się na czternastej pozycji. W klasyfikacji najlepszych polskich klubów tenisowych Piast Cieszyn znalazł się na pozycji 288-290.

W 2000 roku sekcję tenisa stołowego rozwiązano. W 2001 r. powstał MKS CieszkoCieszyn kontynuując tradycje tenisa stołowego.

Na podstawie „Piast Cieszyn – klub z tradycjami 1909 – 1999″, Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.