Piłka wodna

  W piłkę wodną grano w Cieszynie już w okresie międzywojennym. Specjalizował się w tej dyscyplinie powstały w 1927 r. Sport Club, który w rok później został członkiem Polskiego Związku Pływackiego. W 1929 r. zespół zdobył nawet mistrzostwo okręgu, a w mistrzostwach Polski został sklasyfikowany na trzecim miejscu. W 1930 r. Sport Clubzostał rozwiązany.

  Po wojnie mecze piłki wodnej rozgrywano sporadycznie, a w 7 – osobowej drużynie występowali pływacy Piasta. Między innymi takie spotkanie rozegrano w sierpniu 1945 r. na basenie w Wiśle. Piast zmierzył się z drużyną BBTS Bielsko.

  Sekcja piłki wodnej przy Piaście Cieszyn powstała dopiero w 1956 r. Początkowo drużyna grała w klasie A. W 1958 za przeciwników posiadała zespoły Górnika Zabrze, Górnika Katowice, Fortunę Bytom Naprzodu Janów. 5 lipca 1958 zespół Piasta rozpoczął rozgrywki od zwycięstwa nad Górnikiem Zabrze 6:4. Dobrze grała drużyna w następnych meczach i zdobyła awans do ligi śląskiej. Piłkarze wodni grali w lidze śląskiej do 1963 r., zajmując czołowe lokaty w rozgrywkach.

pilka_wodna_1

Trening piłkarzy wodnych

pilka_wodna_2

Sekcja pływacka w 1955 r. Stoją od lewej: Robert Weber, Bolesław Raszka, Walter Widzik, Józef Raszka, Otton Widzik, Antoni Raszka, Leopold Tochaczek

pilka_wodna_3

22.07.1956, Bielsko (Po meczu Start Bielsko – Piast Cieszyn 7:3) Stoją od lewej: Henryk Widzik, Antoni Stern, Antoni Raszka, Leopold Tochaczek, Otton Widzik, Ernest Lipka, Walter Widzik.

pilka_wodna_41

Otton Widzik, czołowy gracz zespołu piłki wodnej Piasta.

  Trzon zespołu drużyny Piasta tworzyli: Rober Weber, Otton Widzik, Walter Widzik, Henryk Widzik, Bolesław Raszka, Jan Raszka, Franciszek Tochaczek, Loepold Tochaczek oraz Leszek Stern. W późniejszym okresie wzmocnili drużynęJózef Raszka, Antoni Raszka, Franciszek Kożdoń, Ernest Lipka, Eugeniusz Wszołek Antoni Stern. W 1964 decyzją Zarządu TS Piast sekcja piłki wodnej została rozwiązana.

Na podstawie „Piast Cieszyn – klub z tradycjami 1909 – 1999″, Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.