Narciarstwo

Sekcja narciarska przy ZS Ogniwo (Piast) powstała w 1950 r. Zajęcia szkoleniowe prowadzili: Jan Matloch, Gustaw Kożdoń, Marek Świstoń, Jan Cięgiel Andrzej Cichy. W 1952 r. Teresa Zarzycka zdobyła dwa tytuły mistrzyni Polski juniorek w narciarstwie alpejskim w gigancie i zjeżdzie. Halina Kroker sklasyfikowana została na piątym miejscu w kraju w biegu na 5 km. Sukcesy odnosił Otton Widzik. Barw sekcji Ogniwa a później Sparty (Piast) bronili też: Henryk Piotrowicz, Tadeusz Kołder, Roman Heczko, Wilczek, Piątka oraz bracia Raszkowie i Widzykowie.

narciarstwo_1

Sekcja narciarska na stoku.

  W połowie lat pięćdziesiątych wyniki sekcji narciarskiej były coraz słabsze. W styczniu 1956 r. w narciarskich mistrzostwach Powiatu Cieszyńskiego, Sparta Cieszyn uplasowała się dopiero na dziesiątym miejscu, gromadząc tylko 36 punktów. Wygrał Start Wisła z 1.267 punktami. Ostatecznie w lutym 1956 Zarząd Sparty podjął decyzję o rozwiązaniu sekcji narciarskiej i przekazanie jej najlepszych zawodników Sparcie Istebna.

 Otton Widzik

narciarstwo_2

  Sekcja narciarska istniała w latach 1949 – 1955 przy Stali Cieszyn. Miała charakter turystyczny, a jej kierownikiem był Antoni Michalski. Organizowano na stoku Cieślarówki w Cieszynie zawody „O sprawność narciarską”. W marcu 1954 zespól Stali zdobył pierwsze miejsce w Wysokogórskim Rajdzie Narciarskim w Zakopanem.

narciarstwo_3

Pod szyldem Ogniwa, a później Sparty Cieszyn na trasach narciarskich występował Henryk Piotrowicz. Za partnerów miał zazwyczaj braci Raszków i Widzików.

  W późniejszych latach tradycje narciarskie Sparty (Piasta) i Stali kontynuowali działacze Ogniska TKKF i Koła PTTK nr 3, organizując na stoku Małego Stożka zawody w slalomie gigancie o Puchar Bacówki oraz biegi o Fajkę Bacy. Ognisko TKKF „Celmy” organizowało też imprezy rekreacyjne dla dzieci na stoku Cieślarówki w Cieszyynie pn.„Śnieżna Niedziela”. Np. w 1979 w imprezie wzięło udział ponad 500 dzieci. W programie były m. in. zawody narciarskie i saneczkowe, zjazdy „na śledzia” i ślizgi na miednicy, rzuty lotkami do celu. Później imprezy organizowano na płycie sztucznego lodowiska, a ich współorganizatorem był Piast. Do programu wprowadzono współzawodnictwo na łyżwach oraz bale przebierańców.

Puchar Świata w skokach narciarskich – Liberec 1980

narciarstwo_4

Stoją od lewej: Andrzej Kowalski, Józef Przybyła, Stanisław Bobak Tadeusz Kołder, Stanisław Pawlusiak, Piotr Fijas. 

Na podstawie „Piast Cieszyn – klub z tradycjami 1909 – 1999″, Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.