Bronisław Huta – ikona cieszyńskiego hokeja

  Bronisław Huta - hokeista Piasta, reprezentant kraju i reprezentacji Śląską. Przed II Wojna Światową grał również w piłkę nożną w I i II drużynie. Urodził się 14 marca 1919 r. w Cieszynie. Absolwent gimnazjum matematyczno – przyrodniczego na Placu Londzina i Wyższej Szkoły Rolnictwa. Mieszkał wspólnie z rodziną na ul. Bobreckiej, skąd bardzo blisko było na lodowisko nad Bobrówka. Wspólnie ze swoim serdecznym kolegą Kurtem Schlauerem zapisał się do niemieckiego klubu hokejowego TEV.

W czasie wojny został wcielony do niemieckiego wojska wspołnie z Kurtem Schlauerem. Jego przyjaciel zdezerterował jednak z wojska i wyjechał do Grecji żeniąc się z greczynką.

  Bronisław Huta ostatnie dni wojny spędził w Dreźnie, by któregoś dnia wsiąść na rower i wrócić na nim do Mostów w ówczesnej Czechosłowacji. W tejze miejscowości spędził kilka dni, goszcząc u swojej rodziny. Nie mógł wrócić do swojego domu, bowiem represje z powodu służby w wojsku niemieckim dotknęły jego matkę i rodzeństwo. Jego mieszkanie na Starym Targu zajął prokurator a matka z siostrą została uwięziona.

W niedługim czasie Bronisław Huta został złapany na moście granicznym przez UB. Był więziony w piwnicach zamku w Cieszynie, Ostrawie, Oświecimiu oraz wCzelalbińsku (ZSRR).

Warto nadmienić, że trasę z obozu w Ostrawie do Oświęcimia przebył wspólnie z innymi więźniami politycznymi pieszo.

Po powrocie z Czelabińska (spędził w tym obozie okres od maja do listopada 1945 r.) przez blisko rok mieszkał u babci. Po wypuszczeniu jego rodziny z więzienia, służby UB zwróciły jemu zajmowane dotąd mieszkanie.

15 grudnia 1945 r. wystąpił w pamiętnym spotkaniu z Cracovią w grudniu 1945 r. Był wyróżniającym sie zawodnikiem Piasta a później Ogniwa (Piast), które zdobyło dwukrotnie tytuł mistrza Polski Zrzeszenia Sportowego „Ogniwo”. Przez szereg lat był kapitanem drużyny hokejowej. W 1947 r. został powołany na obóz treningowy kadry narodowej do Ostrawy, a w 1948 r. rozegrał dwa spotkania w barwach Polski z drużynami Ołomuńca i Ostrawy. Od 1949 do 1955 r. był reprezentantem Śląska. Grał w pierwszym spotkaniu na nowo otwartym sztucznym lodowsku „Torkat” w Katowicach, przeciw reprezentacji Krakowa.

huta_1

Bronisław Huta – 1948 r.

W 1948 r. wywalczył w Karpaczu wicemistrzostwo Polski AZS w slalomie narciarskim. W mistrzostwach Polski zajął trzynaste miejsce w biegu zjazdowym.

Karpacz – 1948 r.

huta_2

Akademickie mistrzostwa Polski w slalomie narciarskim.

Zrezygnowawszy z kariery zawodniczej, ukończył w Warszawie kurs instruktora hokeja na lodzie. Prowadził drużynę młodzieżową Piasta w 1958r. oraz hokeistów II – ligowego Jastrzębia.

Juniorzy Piasta Cieszyn – 1958

huta_3

Pierwszy z lewej – Bronisłwa Huta, trener cieszyńskiej młodzieży.

W 1959 r. został wyróżnony Odznaką Honorową Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Był też członkiem Akademickiego Związki Sportowego w Cieszynie. W barwach „Akademików” grał w siatkówkę i koszykówkę oraz uprawiał narciarstwo.

70 – lecie KS Piast Cieszyn

huta_4

Od lewej: Wiesław Wolfgang Lazar, Zygmunt Nowotarski, Władysław Babiński, Bronisław Huta, Tadeusz Hanzlik.

Całe swoje życie zawodowe spędził w PZGS jako kierownik działu rolniczego oraz w Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Goleszowie.

DAWID PARUZEL