Śliwka Gustaw

zasluzeni_76Gustaw Śliwka (ur. 23 lipca 1929 roku w Cieszynie, zm. listopad 2009 r.) – hokeista na lodzie i na trawie Piasta Cieszyn. Reprezentant kraju. Uprawiał również tenis stołowy.

Z jego osobą związane są najwspanialsze sukcesy cieszyńskiego hokeja na lodzie. W 1945 r.mając 16 lat grał już w I drużynie Piasta Cieszyn w hokeju na lodzie, z którą awansował do I ligi. Wyróżniający się zawodnik Piasta a później Ogniwa – Piast, które zdobyło dwukrotnie tytuł mistrza Polski Zrzeszenia Sportowego „Ogniwo”.

W latach 1949 – 1952 członek kadry narodowej juniorów. Występował także w reprezentacji Śląska. Drużyna Piasta a potem Ogniwa-Piast zawdzięcza swoje sukcesy ciężkim treningom na sztucznych lodowiskach w Ostrawie i na „Torkacie” w Katowicach. Brał udział w meczu na lodowisku w Ostrawie z reprezentacją Polski (1948) przed igrzyskami olimpijskimi w St. Moritz. Drużyna Piasta zremisowała z olimpijską drużyną Polski 4:4 co wtedy było wielkim sukcesem.

W roku 1952, kiedy nastąpił rozłam w cieszyńskim hokeju na lodzie, wraz z większością hokeistów „Ogniwa-Piast” przeszedł do nowo utworzonej sekcji hokeja przy Stali Cieszyn, z którą w sezonie 1952/53 zdobył mistrzostwo, a w sezonie 1953/54 wicemistrzostwo Polski Zrzeszenia Sportowego „STAL”. Gustaw Śliwka w tym okresie należał do wyróżniających się hokeistów. Jak wspomina: „Największe sukcesy drużyna hokejowa z Cieszyna odnosiła na słynnym lodowisku „Nad Bobrówką” i „Torkacie” w Katowicach. Nie było wtedy w kraju drużyny, która nie przegrałaby z nami w stosunku dwucyfrowym”.

Gustaw Śliwka należał do współzałożycieli sekcji hokeja na trawie (1949), która 1 sezon grała w I lidze.  Został wysłany na obóz kadry narodowej hokeja na trawie do Żerkowa k/Jarocina, gdzie zapoznawał się z tajnikami i przepisami gry. W pierwszych miesiącach został trenerem laskarzy przekazując kolegom zdobyte doświadczenie. Był członkiem kadry seniorów laskarzy oraz grał w reprezentacji Śląska. Ze względu na stan zdrowia, zakończył karierę sportową w 1954 roku.