Glajc Franciszek

zasluzeni_7Franciszek Glajc (ur. 6 lipca 1930 roku w Cieszynie, zm. 19 marca 2011 r.) – piłkarz TS Piast Cieszyn, kierwonik hokejowej drużyny TS Piast Cieszyn.

W wieku 13 lat zapisał się do sekcji piłkarskiej Z.S. Ogniwo (Piast) Cieszyn. Odtąd rozpoczął swoją sportową przygodę. Przez kilka następnych lat był czynnym sportowcem. Występował kolejno w trampkarzach, a później pod okiem Antoniego Sztolera - w drużynie juniorów. Następnie przez krótki okres występował w II – ligowej Concordii Knurów, kontuzja jakiej się nabawił uniemożliwiła mu kontynuowanie kariery.

W 1962 roku debiutował w roli działacza sportowego, zostając kierownikiem hokejowej drużyny Piasta. Funkcję tą piastował do 1973 roku. Rok wcześniej, w 1972 r., za działalność społeczną został odznaczony przez Polski Związek Hokeja na Lodzie „Honorową Odznaką”. W 1999 r. z okazji jubileuszu 90 lecia Klubu Sportowego Piast Cieszyn wydal okolicznościową książkę „Mój romans ze sportem” zawierającą szereg jego wspomnień związanych z Klubem.