Cieszyński gimpel (Lata 1931 – 1955)

Boisko szkolne przy Aleii Łyska zostało zbudowane w 1931 roku z którego korzystała młodzież cieszyńskich szkół. Nosił on potoczną nazwę „gimpel”.

Po usilnych staraniach działaczy Stali - a ich rola rosła na znaczeniu – dokonano aneksji w latach 50 – tych tegoż obiektu. Przeprowadzono na nim znaczną modernizację, oddano do użytku nową płytę boiska i wybudowano trybuny dla publiczności.

Otwarcie odnowionego stadionu (1955 rok) miało stać się dużym wydarzeniem sportowym, na tę okazję zaplanowano bowiem rozegranie meczu między reprezentacjami Ostrawy i Śląska. Ośrodki te w swoich krajach przodowały w piłkarstwie, więc słusznie spodziewano się widowiska na wysokim poziomie. Cieszyńscy sympatycy piłki nożnej liczyli, że na murawie pojawi się parę gwiazd polskiego futbolu. Niestety, władze Śląskiego Okręgowego Związku Piłkarskiego zlekceważyły naszą uroczystość i wystawiły drużynę składającą się z trzecioligowych graczy.

Oczywiście w tej sytuacji Czesi wygrali zdecydowanie, bo aż 8 – 0. Dla naszej publiczności, która zjawiła  się w liczbie 8 tys. (komplet), jedyną atrakcją okazał się udział w drużynie Śląska wychowanka Piasta, Jerzego Słaboszewskiego. Jego udział nie był pierwotnie planowany, na mecz przyszedł jako widz, dopiero za namową znalazł się na boisku.