Nikiel Aniela

zasluzeni_68Aniela Nikiel (ur. 1 kistopada 1965 w Bielsku- Białej) – lekkoatletka Górnika Brzeszcze, Sprintu Bielsko-Biała i Piasta Cieszyn, która uprawiała biegi na długich dystansach, olimpijka z Atlanty 1996r.

Przygodę ze sportem rozpoczęła stosunkowo późno, w wieku 18 lat. Jak twierdzi, prawdziwe treningi poprzedziła zabawa w sport. Jak wszystkie rówieśniczki, Nel trochę grała w siatkówkę, czasem w kometę. W latach siedemdziesiątych wystartowała w zawodach„Żołnierza Polski” pod hasłem Sprawni jak żołnierze. Rzucała granatem (!) i biegała. Później był start w szkolnym biegu na 600 metrów.

Wypadłam chyba nieźle, gdyż trenerzy klubu Beskidu Bielsko – Bielsko mnie zauważyli i namówili do biegania. Od razu trafiłam do grupy pana Ruśnioka do średniodystansowców. Specjalizowałem się w biegu na 1.500 metrów, lecz z roku na rok przedłużałam dystans, do maratonów włącznie – wspomina. Po ukończeniu liceum zmieniła barwy klubowe przeszła do Górnika Brzeszcze, a jej trenerem został Ryszard Kopijasz. Później przyszła seria kontuzji. Po ich wyleczeniu startowała w bielskim Sprincie. Od 1993 roku została zawodniczką Piasta Cieszyn.

Przyszłam ze Sprintu do Piasta ze względów finansowych. Działacze klubowi znaleźli dla mnie sponsora, konkretnie „Polifarb Cieszyn” SAMiałam więc zapewnione pieniądze na minimum szkolenia - wspomina Aniela Nikiel. Dlaczego nasza jedyna dotychczas olimpijka wybrała biegi maratońskie? Otóż Nikiel nie ukrywała, że dla niej najważniejsze są sprawy finansowe. Zwyciężczyni renomowanego maratonu zdobywa pieniądze na kilka startów. Jeśli się natomiast uzyska dobry wynik, organizatorzy zapraszają na zawody, sami wszystko finansują. Jestem w wieku, w którym łatwiej wytrenować wytrzymałość niż szybkość – mówiła.

Nikiel doskonale rozpoczęła sezon w barwach Piasta. To właśnie wiosną 1993 r. zdobyła dwa tytuły mistrzyni Polski. Wygrała bieg przełajowy na dystansie 5 km oraz maraton. Dwa dalsze złote krążki zdobyła podczas mistrzostw Polski w Pile. W pierwszym dniu mistrzostw pewnie wygrała bieg na dystansie 3 km, a w ostatnim dniu zawodów bezapelacyjnie pokonała rywalki w biegu na 10 km. Ponadto udany w MP zapewnił jej awans do ekipy na mistrzostwa Europy w Helsinkach.

Sezon 1995 był dla Anieli Nikiel wyczerpujący, lecz obfitował w sukcesy. Wiosną zawodniczka zaliczyła cykl startów w Stanach Zjednoczonych, a później we Francji. Zdobyła też wicemistrzostwo Polski w biegu płaskim na dystansie 10 km oraz brązowy medal w biegu na 5 km. Wygrała również kilka krajowych crossów, między innymi w Pogórzu i w Brennej.