Socholik Tadeusz

smallPicture17Tadeusz Socholik (ur. 17 lutego 1932 r. w Cieszynie, zm. 1 listopada 2002 r. w Katowicach) - zawodnik TS Piast Cieszyn, AZS Kraków, AZS Częstochowa, Stal Sosnowiec, Zagłębie Sosnowiec, Siemianowiczankz Siemianowice Śl., trener Zagłębia Sosnowiec, Górnika Sosnowiec i Siemianowiczanki, sędzia międzynarodowy, prezes Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Trawie, prezes Polskiego Związku Hokeja na Trawie, współzałożyciel Europejskiej Federacji Hokeja (EHF).

Od najmłodszych lat związany z hokejem na trawie jako zawodnik z Piastem Cieszyn (I liga), od 1954 r. AZS Kraków (w późniejszym czasie pełnił funkcję kierownika sekcji hokeja na trawie przy krakowskim WKKF), AZS Częstochowa, Stal Sosnowiec, Zagłębie Sosnowiec, a karierę zakończył w Siemianowiczance Siemianowice Śl.

Jako trener prowadził Zagłębie Sosnowiec, Górnika Sosnowiec Siemianowiczankę. Był arbitrem w wielu spotkaniach zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej z igrzyskami olimpijskimi oraz mistrzostwami świata i Europy włącznie.

Dał się poznać jako działacz sportowy. Przez długie lata zasiadał w zarządach (w tym jako prezes) Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Trawie (1960 – 1988), prezes Polskiego Związku Hokeja na Trawie (1988 – 1991). Był jednym z założycieli (w 1969 r.) Europejskiej Federacji Hokeja (EHF). W latach (1969 – 1997) lat był członkiem Komitetu Wykonawczego tejże Federacji, a od 1970 r. – przez 25 lat – członkiem Rady Międzynarodowej Federacji Hokeja (FIH).

Aktywny popularyzator polskiego hokeja na trawie w kraju i na arenie międzynarodowej. Pracowity i bardzo lubiany działacz wielkiej rodziny hokejowej, nauczyciel wielu młodych działaczy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nagradzany licznymi wyróżnieniami regionalnymi i sportowymi.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH) przyznała polskiemu działaczowi tej dyscypliny rzadkie wyróżnienie Order of Merif (Order Zasługi) – odznaczenie wręczono w Brukseli w 1991 r.

W 2006 r. podczas uroczystości obchodów jubileuszu 80 – lecia Polskiego Związku Hokeja na Trawie Prezydent Europejskiej Federacji Hokeja na Trawie Leandro Negre wręczył żonie przyznaną przez FEH odznakę Członka Europejskiej Federacji na Trawie dla Tadeusza Socholika.

Od 2003 r. odbywa się w Siemianowicach Turniej Halowy Hokeja na Trawie im. Tadeusza Socholika, przekształcony w Międzynarodowy Turniej Hokeja na Trawie im. Tadeusza Socholika – organizowany przez Śląski Związek Hokeja na Trawie w Katowicach.