Szymik Rudolf

smallPicture13Rudolf Szymik (ur. 1925 r., zmarł 6 sierpnia 1999 r.) - zawodnik tenisa stołowego TS Piast Cieszyn.

Mając 12 lat został członkiem Strzelca. Na starym basenie w Lasku Miejskim w Cieszynie trenował skoki do wody z trampoliny oraz pływał, najchętniej „żabką” na dystansie 100 metrów. W tym okresie liczyły się na Śląsku właściwie trzy kluby: EKS Katowice, TPG Giszowiec i właśnie cieszyński Strzelec. W 1947 r. w Łodzi został mistrzem Polski w skokach do wody. W 14 roku życia wystartował wspólnie z Wiesławem W. Lazarem w drużynowych mistrzostwach Polski młodych w skokach do wody, stając się od razu rewelacją zawodów. Nie tylko skakał do wody i pływał stylem klasycznym, grał także w tenisa stołowego oraz, jakże mogło być inaczej – w piłkę nożną. Do kraju powrócił z zawieruchy wojennej pierwszym transportem, w grudniu 1945 r.

Na początku 1946 r., był współzałożycielem (z Babńskim, Tomanem i Brennerem) sekcji tenisa stołowego TS Piast. Od początku pingpongiści z Cieszyna zaliczali sę do czołówki Śląska, plasując się w rozgrywkach zazwyczaj na trzecim miejscu. Po wojnie Szymik startował także w skokach do wody. W 1947 r. wygrał w Łodzi mistrzostwa Polski związków zawodowych. Jednak ta dyscyplina nie cieszyła się zainteresowaniem klubów sportowych, brak było rywalizacji, nie organizowano zawodów. Z pływaniem i ze skokami jednak nie zerwał, uczestnicząc od czasu do czasu w imprezach pokazowych. Mając 38 lat, znajdował się w szczytowej formie. W klasyfikacji prowadzonej przez przez Okręgowy ZTS w Katowicach znajdował się w czołówce. Reprezentował barwy Śląska w meczach z reprezentacją ówczesnej NRD. Grał między innymi w: Lipsku, Jenie, Nauburgu i w Berlinie. Na początku lat 60 przeszedł do Stali Cieszyn. Wspólnie z Moskorzem i Macurą stworzył silny zespół, który dwukrotnie walczył o wejście do III ligi państwowej.

Wyczynowo grał do chwili fuzji Piasta ze Stalą. Chociaż w dalszym ciągu był w dobrej formie, ustąpił miejsca młodszym i podjął się trenerki. Prowadzony przez niego zespół, na czele z Zielińskim, Gawlasem Baronem występował w lidze międzywojewódzkiej. Rudolf Szymik uczestniczył też w licznych turniejach centralnych, organizowanych głównie przez Związek Zawodowy Metalowców. Zdobył między innymi puchar Federacji Sportowej „Stal” i redakcji „Sztandaru Młodych” oraz 3 – krotnie wywalczył mistrzostwo Zarządu Głównego ZZM. – Uprawianie sportu dało mi wiele osobistej satysfakcji i zadowolenia – powiedział przed laty. Zawsze ceniłem sobie zaszczyt reprezentowania barw zakładu („Celmy” – K.R.), klubu czy Śląska. Nie żałuję wyboru, chociaż w przeszłości różnie bywało, trzeba było nawet dopłacać do wyjazdów na turnieje i spotkania z własnej kieszeni. Nie zawsze żona była z tego zadowolona - wspominał po latach. Mając 60 lat Szymik nie miał równych wśród niestowarzyszonych tenisistów stołowych w Cieszynie i okolicy. Zdobył w turnieju ligi międzyzakładowej puchar naczelnika Cieszyna oraz okazał się najlepszym pingpongistą. Poza tym pomagał Tadeuszowi Tomanowi w prowadzeniu sekcji pingponga Piasta oraz trenował społecznie młodzież.