Zasłużony awans u progu „złotych godów” – Sport Śląski (listopad 1958)

To był wielki dzień cieszyńskiej jedenastki! Efektowne zwycięstwo nad Włókniarzem   Bielsko 3 – 2 dało im w pełni zasłużony awans do III ligi. Najdobitniej sukces   ten fetowali kibice cieszyńscy. Nie obeszło się bez tradycyjnej orkiestry, złożonej   z trąbek i piszczałek, cała drużyna powędrowała do szatni na ramionach entuzjastów   klubowych.

Dzień 12 października przejdzie do historii cieszyńskiego Piasta. Po kilkuletniej   przerwie w szeregach najlepszych śląskich drużyn znalazł się ponownie przedstawiciel   grodu nad Olzą.

I   LIGOWCY CZUJĄ RESPEKT

Początek cieszyńskiego Piasta datuje się od roku 1909, kiedy to założona została   pierwsza na terenie miasta sekcja piłkarska. Organizatorami jej byli między   innymi: Legin, Prechor i Marciniak. Piast był ośrodkiem polskości. Był krzewicielem   sportu w ośrodkach inteligencji oraz w środowisku robotniczym. Już w latach   przedwojennych piłkarze cieszyńscy odnieśli kilka cennych zwycięstw, wygrywając   między innymi z chorzowskim Ruchem, AKS oraz z czołowymi drużynami Beskidu: BBSV, Sturm, Hakoah z Bielska oraz Czarnymi i Koszarawą   Żywiec.

W okresie powojennym Piast wyrósł na czołowy zespół rejonu Beskidów. W Cieszynie   gościły nasze najlepsze zespoły, m. in. Ruch Chorzów, AKS oraz   zespoły krakowskie, powracając z swoich występów w Czechosłowacji.   O walorach cieszyńskiej jedenastki najdotkliwiej przekonali się chorzowianie.   Ruch poniósł dotkliwą klęskę, przegrywając z Piastem 1 – 4.   Respekt dla cieszyniaków muszą też czuć Górnicy z Radlina oraz   piłkarze Wisły, którzy przegrali w identycznym stosunku 1 -   3. W roku 1954 Piast zdobył puchar Beskidów, zwyciężając na   własnym boisku BBTS 1 – 0, oraz triumfował z III – ligowcami:   Koszarawą Żywiec, Beskid Andrychów, Górnik Brzeszcze, BKS Bielsko.

DODATNI   BILANS Z KLUBAMI ZAOLZIA

Bardzo ożywiony kontakt utrzymują piłkarze Piasta z zespołami czechosłowackimi:   coraz częściej goszczą w Cieszynie drużyny z Zaolzia. Jak dotąd bilans ten jest   bardzo pomyślny dla Polaków. W tradycyjnym corocznym meczu o puchar MKKF Piast   dwukrotnie pokonał reprezentację Cieszyna Czeskiego 4 – 3 i   1 – 0. w roku Piast zdobył puchar przechodni w trzyńcu, zwyciężając miejscowego Banika 3 – 1.

Niemniej okazały jest tegoroczny bilans. W gronie pokonanych znajdują się Banik   Trzyniec 4 – 3 oraz Banik Mir Karwina 7 – 2. W przyszłym   sezonie działacze Piasta zamierzają zorganizować turniej z udziałem trzech zespołów   czeskiego Zaolzia. W tym celu pertraktują z czołowymi zespołami Ostrawy, Trzyńca   i Karwiny.

SŁONECKI  I JEGO DRUŻYNA

Piłkarze Piasta urośli w Cieszynie do roli przodującek drużyny, a jego trener   Słonecki stał się bardzo popularny wśród kibiców. W okresie mistrzostw drużyna   przeżywała ciężkie chwile. W początkowej fazie rozgrywek straciła kilka cennych   punktów i dała się wyprzedzić bielskiemuWłókniarzowi. Przełomowym   momentem było zwycięstwo Piasta z Włókniarzem na ich własnym boisku 4 – 2. Cieszyniacy   objeli prowadzenie w tabeli i od tej chwili pierwszej lokaty nie oddają już   do końca rozgrywek.

Cieszynianie byli najbardziej wyrównanym zespołem, wszechstronnie przygotowanym.   Asem atutowym drużyny był bardzo groźny strzelec Wiśniewski.   Na swoim koncie posiada on 18 bramek. Po 13 bramek strzelili Krupa i Śliż, a   Baron 10.

A oto autorzy sukcesu: Studencki, Cichy, Swakoń, Miech, Nowak, Baron,   Czerny, Śliż, Krupa, Grej, Wiśniewski, Szczurek Dygoś.

——-

W przyszłym roku Piast obchodzić będzie jubileusz 50 – lat istnienia. W chwili   obecnej powstał już komitet jubileuszowy, który opracowuje program imprez sportowych. W ramach jubileuszu dojdzie do kilku atrakcyjnych spotkań piłkarskich z czołowymi zespołami krajowymi. Przyszłym jubilatom, beniaminkowi III ligi składamy najserdeczniejsze gratulacje!

(kl)