Sezon hokejowy rozpoczęty – Życzymy powodzenia w I lidze – Głos Ziemii Cieszyńskiej (15 listopada 1957)

Skończyło się lato i prawdopodobnie piękna tegoroczna jesień. Opustoszały boiska.   Uwagę kibiców sportowych przez szereg miesięcy przykuwać będzie pasjonować obecnie   HOKEJ. Tegoroczne rozgrywki będą tym ciekawsze, że przecież cieszyński „Piast”   znowu znalazł się w szeregach ligi.

Ponieważ sezon zapowiada się naprawdę ciekawie, no a z zeszłego roku   pozostało również parę problemów niezałatwionych, poprosiliśmv przeto kierownika   I drużyny hokejowej mgr H. Smitkowskiego o udzielenie nam krótkiego wywiadu.

- Pane magistrze, ponieważ nasze spotkanie ma charakter wcale nie oficjalny   i jak najbardziej przyjacielski sądzą, że po przyjacielsku podzieli się Pan   z nami i z naszymi Czytelnikami wszystkimi Waszymi radościami i kłopotami. Słyszałam,   że macie nowych zawodników.

- Tak. Są nimi: Masełko, Trojanowski z CWKS Warszawa,   Stanieczek - CWKS Bydgoszcz,Dziuban - Sparta   Nowy Targ, no i oczywiście „weterani” z lat ubiegłych Nikodemowicz,OlszowskiPaluch.

- Jeśli się nie mylę, w sumie 7 graczy jest spoza Cieszyna. Czy to dobrze?

- Dobrze, nie dobrze. Nie mamy niestety własnych zawodników w takim doborze   i w takiej ilości, jak tego wymaga sytuacja i nasza pozycja w I lidze. Liczymy   bardzo na naszych młodych zawodników, a między innymi na Andrzeja Krupę,   który jest niewątpliwym talentem hokejowym. Myślę, że nie zawiedziemy się również   na innych zawodnikach. Więcej uwagi poświęcać będziemy w bieżącym roku drużynie   juniorów, aby przygotować kadrę przyszyłych zawodników.

Utrzymanie się w pierwszej lidze, będzie wymagało naprawdę wiele wysiłku,   ale sądzę, tak trener, którym jest nadal Andrzej Wołkowski, jak i zawodnicy,   dołożą wszelkich starań, aby nie zawieść pokładanych nadziei. Jeśli wolno mi   przewidywać (tu mgr Smitkowski szypko odpukał trzy razy w fornirowany niestety   stół, bowiem trudno w „Centralnej” było znaleźć inny), liczę, że nasza   drużyna zajmie przynajmniej IV miejsce. Są jednak inni i to zarówno nasi działacze,   jak i z obcych drużyn, którzy rokują jej jeszcze lepszą lokatę.

- Oby się spełniło. Bylibyśmy wszyscy bardzo   zadowoleni. A jakie remonty przeprowadziliście na lodowisku?

- Instalujemy nowe oświetlenie, budujemy nowe bandy. Przygotowaliśmy pomieszczenia   hotelowe dla zawodników. Kierownikiem lodowiska został znany działacz sportowy   Bolko – Kantor, który niewątpliwie ze swej pracy wywiąże się na ?sto-dwa”.

Z wybitną pomocą przy przeprowadzeniu tych prac, przyszły nam takie zakłady,   jak:Spółdzielnia TapicerówSpółdzielnia Skórzano   – OdzieżowaKonsum Robotniczy,Elektrownia i tym przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować.

- Czy zobaczymy na naszym lodowisku jakieś ciekawe drużyny zagraniczne?

- To trudno przewidzieć. Myślę, że tak. Nawiązaliśmy bowiem kontakty   z klubami hokejowymi:ZSRRHolandiiSzwecji,   JugosławiiDaniiNiemiec,   nie mówiąc już o naszych bliskich sąsiadach. Na pewno do skutku dojdą niektóre   z proponowanych spotkań.

Cieszymy się więc, że tak zawodnicy, jak i kierownictwo u progu sezonu   są w doskonałej formie i jak najlepszej myśli. W imieniu własnym i rzeszy sympatyków   cieszyńskich, życzymy jak najlepszych wyników.

Rozmawiała:   MR